Dla kogo wskazane są miękkie materace?

Dobre wysypianie się to podstawa zdrowego stylu życia. Jeżeli chodzimy niewyspani, nasza efektywność spada, a samopoczucie pikuje w dół. Niektóre problemy ze snem spowodowane są nieodpowiednio dobranym materacem.

Twardość ma znaczenie

Materace powinny być dobierane do każdej osoby indywidualnie. Ich jakość nie powinna być bagatelizowana. Jeżeli są one nieodpowiednie i niskiej jakości, to mogą spowodować wiele problemów ze zdrowiem i obniżyć codzienne samopoczucie. Bóle mięśni, krzyża, kręgosłupa, a nawet głowy często biorą się właśnie z tego, że w nocy jest nam niewygodnie.

 

Kto powinien mieć miękki materac?

Choć ogólnie przyjmuje się, że zbyt miękkie materace nie są korzystne dla zdrowia i kręgosłupa, to jednak niektóre osoby właśnie na takich materacach powinny spać. Wybór zależy głównie od tego, ile ważymy. Najbardziej miękkie są dla osób, które ważą dość mało. Osobom bardziej masywnym poleca się zakup tych nieco twardszych materacy. Są one podzielone i oznaczone symbolami.

 

Skala miękkości

Symbol H1 oznacza te materace, które są najbardziej miękkie. Osoby, które decydują się na ich zakup, nie powinny przekraczać wagi 60 kilogramów. Wówczas materac może dopasować się do ich ciała i zapewni komfortowy sen, a jednocześnie nie spowoduje zbyt dużego nacisku punktowego na powierzchni łóżka. Osoby, które ważą między 60-80 kilogramów, powinny natomiast kupić materac o twardości H2, czyli średnio miękki. Dla osób ważących powyżej 80 kilogramów poleca się materace twarde oznaczone symbolem H3.

 

Czy jedynie waga ma znaczenie?

Nie, ważny jest również wzrost. Inaczej bowiem rozkłada się nacisk punktowy na materac, jeśli ktoś mierzy 180 centymetrów, a inaczej w przypadku osób mających 160 centymetrów wysokości. Nawet jeżeli waga wskazywałaby zatem na inną twardość, należy również uwzględnić wzrost. Warto również pamiętać, że jeśli kupujemy materac dla dwóch osób, powinien on być dobierany przede wszystkim do tej, która jest cięższa. Dla osób o większej wadze spanie na zbyt miękkim materacu jest bardzo niezdrowe i powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa.

Materac to bardzo ważna kwestia, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Twardość materaca powinna być dobrze dobrana, aby zapewnić komfort snu i odpowiedni wypoczynek. To ważne dla zdrowia naszego kręgosłupa.

 

Najlepsze materace, dopasowane do Twojego kręgosłupa, znajdziesz na: http://centrummateracy.com.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy