Najlepszy procesor efektów dla DJ'a

Procesor efektów, zwany również efektorem, to urządzenie odpowiedzialne za wydawanie nietypowych dźwięków podczas miksowania. Efekty najczęściej używane są przy przejściach między piosenkami. Jaki jest najlepszy procesor efektów dla DJ’a?

Czym jest efektor?

Efektor to podstawowe narzędzie pracy każdego zawodowego DJ’a. Początkujący również często sięgają po ten sprzęt. Służy on do nakładania efektów specjalnych na ścieżkę dźwiękową. Sterowanie z reguły ogranicza się do kręcenia pokrętłami i gałkami, wciskania przycisków lub touchpada. Procesor efektów w dobrych rękach potrafi rozbudzić nawet najnudniejszy set.

 

Jakie możliwości daje efektor?

Poszczególne efektory różnią się od siebie liczbą funkcji. W skrócie postaramy się opisać najczęściej spotykane.

Flanger (JET) – efekt przypominający dźwięk spadającego samolotu.

Echo (delay) – efekt odbijanego dźwięku.

Reverb – efekt wywołujący pogłos. Działa na zasadzie krótkich opóźnień i stosowany jest w celu stworzenia wrażenia, że dźwięk został umieszczony w konkretnej sali akustycznej, np. w hali, w kościele czy sali koncertowej.

Filter – za pomocą tego efektu możemy wycinać lub podbijać  różne częstotliwości. Działanie można porównać do equalizera. Podobnym efektem jest Isolator, który podbija lub wycina wybrane przez nas częstotliwości.

Pitch Shifter – efekt polega na zmianie tonacji dźwięku bez zmiany jego tempa.

Vocoder – efekt umożliwiający zniekształcenie dźwięku lub wokalu.

Slicer – efekt dający możliwość cięcia ścieżki dźwiękowej (szybkie i krótkie wyciszenie zsynchronizowane z bitem).

 

Najlepszy efektor dla DJ’a

Wybór najlepszego efektora nie był łatwy. Pod uwagę wzięliśmy efekty, jakie oferuje sprzęt, stosunek ceny do jakości oraz renomę producenta. Padło na efektor RMX-500 od Pioneera (Pioneer RMX-500 w StudioPro.pl).

 

Dlaczego RMX-500?

To bardzo łatwy w użyciu procesor efektów, z którego korzystać mogą profesjonaliści oraz amatorzy. Zbudowany został w oparciu o dwa duże potencjometry, za pomocą których steruje się całym efektorem.

Sprzęt można podłączyć do komputera i do stacji DAW, gdzie pojawi się jako wtyczka VST (standard wtyczek efektowych oraz wirtualnych instrumentów).

Pioneer istnieje na rynku DJ’skim już od ponad 20 lat i ciągle jest na szczycie. Wybierając tę markę, decydujemy się na sprzęt najlepszej jakości, użytkowany przez światowych DJ’ów. RMX-500 to zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób, które poszukują najlepszego procesora efektów dla DJ’a.

Procesor dźwięków został podzielony na 3 segmenty:

Rythm FX – część zlokalizowana po lewej stronie urządzenia. Odpowiedzialna jest za efekty rytmiczne: Roll, Trans, Add, Rev Delay, Offset.

Scene FX – część zlokalizowana po prawej stronie efektora, umożliwiająca stosowanie funkcji takich jak: Kick, Snare, Slap, Hi Hat, Cymbal.

Release FX – umieszczony w centralnej części efektora przycisk pozwalający na wyjście z sekwencji efektowej za pomocą: Vinyl Break, Echo, Back Spin.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy