ABC stalówek i obsadek w kaligrafii

Kaligrafia jest sztuką artystycznego, pięknego i starannego pisania. Nauka ta powstała wraz końcem epoki prehistorycznej. Zmieniały się kolejno narzędzia, dzięki którym pracowano nad pięknym pisaniem. Współczesna kaligrafia łączy nowoczesność z tradycją. Dlaczego stalówki i obsadki są tak ważne?

Stalówka i obsadka jako narzędzia niezbędne w kaligrafii...

Sztuka ozdobnego pisma, czyli kaligrafia, wymaga dużego zaangażowania, uwagi, staranności oraz odpowiedniego sprzętu. Narzędzie do kaligrafii nie tylko pozwalają kreować niespotykane dzieła, ale także rysują naszą wyobraźnię na papierze. Stalówki do kaligrafii oraz obsadki do nich to podstawowe przyrządy, które pozwalają zacząć przygodę z ozdobnym pismem. Dowiedzmy się, do czego służą i jakie są ich rodzaje!

Obsadka służy do mocowania stalówki, jest jej uchwytem. Ma różne zakończenia: 

  • podstawowe - mają metalowy okrąg z czterema ząbkami w środku,
  • uniwersalne - przeznaczone do zwykłych, jak i okrągłych stalówek,
  • przeznaczone wyłącznie do stalówek rysunkowych. 

 

W sklepach z artykułami do kaligrafii najpowszechniejsze są obsadki skośne, które świetnie będą pasować do pochyłego pisma. Najpopularniejsze marki obsadek to: D. Leonardt & Co, Ziller, Brause, Speedball, Tachikawa. Produkowane są z drewna lub plastiku. Stalówki z obsadką często posiadają korkowy lub gumowy uchwyt, który pozwala na wygodniejszą pracę.

 

Stalówki do kaligrafii są odpowiednio ukształtowanym i ostro zakończonym metalem. Mocuje się je w obsadce. Tak zmontowane pióro macza się w tuszu i dopiero potem można oddać się pracy. Okrągły kształt obsadki sprawia, że zostaje zatrzymana na niej niewielka ilość tuszu, który nie brudzi papieru podczas pisania.

Na rynku mamy szeroki wybór stalówek. Różnią się one między sobą: 

  • szerokością,
  • końcówką, 
  • stopniem elastyczności, 
  • wielkością, 
  • kształtem, 
  • rodzajem metalu etc. 

 

Najpopularniejsze marki stalówek to: Brause, Leonardt, Nikko, Speedball, Tachikawa - wszystkie dostępne w sklepie internetowym Calligrafun pod adresem http://calligrafun.com/pl/c/Stalowki/18. Stalówki w obsadce są podstawowym narzędziem każdego kaligrafa. Do niezbędnych narzędzi należą także: papier, pojemnik na wodę, tusz, ściereczki do oczyszczania stalówek oraz pojemniki do przechowywania.

 

Kilka kroków artystycznego pisania...

Jeżeli mamy do czynienia z nową stalówką, należy zdjąć z niej warstwę olejną. Jeśli tego nie zrobimy, stalówka nie nasiąknie tuszem i będzie on spływał na papier. Powłokę olejną można usunąć za pomocą opalenia albo umyć płynem do naczyń. Po wykonaniu tej czynności obsadkę należy dokładnie osuszyć. Przed i po pracy stalówkę i obsadkę należy odpowiednio oczyścić oraz osuszyć. Tylko odpowiednio zadbane narzędzia będą nam służyć przez długi czas.

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów atramentu i papieru do pisania. Nie należy bać się eksperymentów z nimi. Niektóre będą pasować do naszego projektu, a inne nie. Wybór zależy od nas i od tego, jak będziemy pisać. Rodzaj atramentu musi pasować do określonego rodzaju papieru, w przeciwnym razie możemy się rozczarować. Najlepszy papier ma dużą zawartość bawełny.

Aby nasza przygoda z kaligrafią była jak najdłużej kontynuowana, należy korzystać tylko ze sprawdzonych i firmowych przyborów. Dzięki temu poznamy wszystkie niuanse tej sztuki i dopasujemy konkretny styl do własnych umiejętności.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy