Żarówki LED - za i przeciw!

Lampy LED były początkowo wykorzystywane głównie w urządzeniach typu RTV, AGD czy też fotograficznych. Wkrótce jednak zorientowano się, że jeśli znacząco zwiększy się ich moc, tak aby świeciły jaśniej, mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne żarówki, świetlówki halogenowe oraz lampy jarzeniowe.

Współcześnie diody LED sprzedawane są w różnej postaci, jako na przykład pojedyncze świetlówki, świecące pręty, taśmy, moduły itp. Ponieważ zapewniają światło o różnej barwie i natężeniu, doskonale sprawdzają się w wielu sytuacjach, nie tylko jako element niezbędnego wyposażenia domu lub mieszkania, ale i stylowy, designerski dodatek. Światło pochodzące z diod LED może stanowić więc oryginalne wykończenie oraz być unikatowym elementem ozdobnym danego pomieszczenia.

 

Zalety żarówek LED

Jedną z podstawowych zalet oświetlenia LED jest z pewnością fakt, że diody nie przypalają się tak często jak zwykłe świetlówki. Co więcej, charakteryzują się relatywnie długim czasem pracy, działają bowiem bezawaryjnie od 35000 do nawet 50000 godzin. Zużywają znacznie mniej energii niż klasyczne źródła oświetlenia. Gdy ich żywotność dobiega już końca, światło staje się coraz słabsze, co sprawia, że możemy na bieżąco kontrolować zużycie tego typu lampki. Modele te są niezwykle odporne na wstrząsy i uderzenia, więc znacznie trudniej jest je uszkodzić niż klasyczne diody, a światło, które emitują, nie męczy oczu. Są bezpieczne dla zdrowia, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła. Jednak najistotniejszymi zaletami żarówek LED pozostają energooszczędność oraz ekologiczność. Obecnie są najbardziej ekologicznym źródłem światła, które znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz rozmaitych pomieszczeń, jak i na zewnątrz; a to z tego względu, że dostarczona energia jest na bieżąco zamieniana na światło. Z tego właśnie powodu diody LED są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki oraz dwukrotnie niż jakiekolwiek inne energooszczędne oświetlenie.

Zastosowanie i dostępność

Biorąc pod uwagę całkowity koszt utrzymania systemu LED, system diodowy jest znacznie tańszy ze względu na niższe zużycie energii oraz niższe koszty napraw. Tanie żarówki pozostawiają wiele do życzenia, podczas gdy wysokiej jakości diody mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Ponadto profesjonalne systemy powinny być wyposażone w odpowiednie radiatory, które odprowadzają ciepło, a ich sterowniki muszą kontrolować temperaturę opraw i na zmianę wyłączać je lub ściemniać, zależnie od temperatury.

Żarówki LED są obecnie szeroko dostępne nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych (np. w LEDigo). Energooszczędne oświetlenie może stanowić element ozdobny, służący np. do wyeksponowania przedmiotów stojących na półce. Można wykorzystać je także w celu podświetlenia posadzki tarasu lub ceramicznej nawierzchni przed wejściem do budynku. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań użytkowników.

 

Wady oświetlenia diodowego

Trudno doszukiwać się wad, które przemawiałyby na niekorzyść oświetlenia LED. Obecnie jest ono bowiem jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych źródeł światła. Jednak przed zakupem warto dokładnie przyjrzeć się modelom, które chcemy kupić, ponieważ tanie żarówki LED nie gwarantują tak dużej jasności jak najmocniejsze świetlówki pozostałych typów. Producenci wciąż pracują nad ich udoskonaleniem, co doskonale widać na przykładzie ich wydajności. Za wysokiej jakości diody LED należy co prawda zapłacić zdecydowanie więcej niż za zwykłe świetlówki, ale w ostatecznym rozrachunku jest to bardziej opłacalne rozwiązanie.

Szeroki wybór modeli

Dostępność modeli o technologii diodowej jest równie imponująca, jak ich wydajność. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wzornictwie. Wśród nich są m. in. żarówki w kształcie świeczki, płomyka, kulki i bańki, a także modele z grubym i cienkim trzonkiem oraz takie z rodzaju wkręcano-wtykowych. Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzi się w oświetleniu podstawowym, dekoracyjnym czy dodatkowym i będzie pasowało do każdego typu lamp, są modele typu E14, dostępne tutaj. Duży wybór pozwala dopasować model najodpowiedniejszy do aranżowanego wnętrza.

Żarówki LED zawładnęły polskim rynkiem. To doskonała alternatywa do zwykłych modeli żarowych - taki system warto zastosować w aranżacji całego domu.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy