Pielęgnacja butów każdego typu

Każdy typ buta wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bez względu na to, czy jest to but skórzany, but trekkingowy, czy też ciężki but zimowy. Każdy z nich trzeba odpowiednio pielęgnować i o każdy z nich trzeba odpowiednio dbać.

Pielęgnacja obuwia należy do obowiązków każdego, kto chce cieszyć się dobrej jakości butami przez nawet kilka długich lat. Bardzo ważne jest, aby buty pielęgnować regularnie i nie zaniedbywać tego obowiązku. Oto kilka porad związanych z dbaniem, czyszczeniem oraz pielęgnacją butów.

 

Buty skórzane - mycie i pastowanie

W przypadku skórzanych butów pielęgnacja jest teoretycznie najłatwiejsza. Wystarczy regularnie je czyścić oraz pastować. Wydawałoby się to bardzo proste, ale tak naprawdę takie nie jest. Buty skórzane powinny być myte, pastowane a także polerowane przynajmniej raz w tygodniu, natomiast podczas zimy nawet dwu- lub trzykrotnie w ciągu tygodnia. Ponadto ważne jest, aby dobrać odpowiednią pastę do buta. Wybierając niewłaściwą, nie tylko doprowadzimy do zmiany koloru, ale również możemy uszkodzić skórę.

 

Buty zimowe i trekkingowe – mycie oraz zabezpieczenie przed wodą

Buty trekkingowe oraz buty zimowe należy nie tylko regularnie myć. Warto je również raz na jakiś czas prać. Często są to ciężkie, wymagające buty. Przykry zapach oraz bakterie mnożą się w nich zatem zdecydowanie łatwiej, natomiast zewnętrzne mycie nie zawsze daje odpowiednie efekty. Buty takie należy prać ręcznie przy użyciu odpowiednich detergentów. Warto używać również odpowiedniego sprayu przeciwko bakteriom. Impregnacja butów zimowych i trekkingowych to standard, najlepiej wykonać tę czynność za pomocą specjalnego środka pod postacią sprayu, w którym znajdują się odpowiednie cząsteczki polimerów.

 

Buty sportowe – podatne na grzybice

Buty do uprawiania sportów są butami, w których noga poci się z wiadomych względów najbardziej. Aby prawidłowo o nie zadbać, należy regularnie je prać, a także stosować w nich środki przeciwko grzybicy. Buty do uprawiania sportu wymagają szczególnej opieki ze względu na ich budowę. Często wykonane są z naturalnej skóry, mieszaniny gumy, tworzyw sztucznych oraz odpowiednich polimerów, przez co ich pielęgnacja jest bardzo trudna.

 

Szukając dodatkowych informacji na temat pielęgnacji obuwia, warto odwiedzić stronę Retrokicks.pl

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy