Angina: przyczyny, objawy, leczenie

To choroba bakteryjna, która rozwija się dość gwałtownie. Choć sama w sobie nie jest groźna, może prowadzić do wielu powikłań – dlatego pod żadnym pozorem nie należy jej lekceważyć.

Przyczyny

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową: poprzez kontakt z bakteriami wydzielanymi przez osobę chorą podczas kaszlenia czy kichania, ale także za pośrednictwem wspólnego korzystania z przedmiotów codziennego użytku. Zdarza się również, że drobnoustroje gromadzą się przez jakiś czas na migdałkach, uaktywniając się w sprzyjających warunkach (np. podczas osłabienia czy przegrzania organizmu – warto wspomnieć w tym miejscu, że angina znacznie częściej rozwija się latem).

 

Objawy

Pierwszym symptomem choroby jest znaczne podwyższenie temperatury ciała – nawet do 40 stopni. Pojawiają się dreszcze, ból głowy i gardła, nasilony podczas przełykania i promieniujący do uszu. Towarzyszy im powiększenie oraz zaczerwienienie migdałków, które w przypadku anginy ropnej pokrywają się białym nalotem. Chory czuje się apatycznie, nie ma apetytu, może odczuwać nudności i trudności z oddychaniem. Takie objawy trwają zwykle od 7 do 10 dni.

 

Leczenie

W zwalczaniu bakterii wywołujących anginę niezbędna jest terapia antybiotykowa – odpowiednie środki przepisywane są po zdiagnozowaniu choroby przez lekarza. Zwykle są to antybiotyki z grupy penicylin. Ponadto stosuje się środki pomocnicze: leki zawierające paracetamol, łagodzące ból gardła oraz odkażające jamę ustną. Kurację można wspomóc naturalnymi sposobami leczenia: naparami z rumianku czy szałwii, zaś w przypadku powiększonych, bolesnych węzłów chłonnych – ciepłymi okładami na szyję. Mimo że przebieg choroby nie wymusza leżenia w łóżku, lepiej spędzić w nim kilka pierwszych dni, kiedy organizm jest najbardziej osłabiony. Należy spożywać w tym czasie lekkie potrawy, które nie podrażnią gardła (np. zmiksowane zupy z dużą ilością warzyw) Co ciekawe, picie zimnych napojów i jedzenie lodów nie jest zabronione – wręcz przeciwnie, hartuje ono gardło i łagodzi ból.

 

Powikłania

Pamiętajmy, że nieleczona angina prowadzi do groźnych konsekwencji. W przypadku braku lub niewłaściwego sposobu kuracji może rozwinąć się zapalenie węzłów chłonnych lub ucha środkowego, bardzo niebezpieczny ropień okołomigałkowy, stany zapalne skóry, nerek i stawów. Z tego względu konieczne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy