Jaką wannę kupić?

Zastanawiasz się nad kupnem nowej wanny? Zapoznaj się koniecznie z poniższym artykułem, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Wanny żeliwne

Wanny żeliwne cechują się solidnością i trwałością. Często mają ozdobne nóżki, przypominające rzeźby z antyku. Idealnie wpasowują się we wnętrza urządzone w stylu retro. Nie niszczą się dzięki pokrywającej je emalii, zabezpieczającej powierzchnię przed zarysowaniami oraz różnego rodzaju uszkodzeniami. Charakteryzują się również tym, że utrzymują stałą temperaturę wody. Chyba jedyną ich wadą jest duży ciężar. Przeciętna wanna żeliwna o wymiarach 150x70 cm waży ok. 80 kg. Tego typu wanny mają na ogół kształt prostokąta i są białe.

 

Wanny ze stali

Na rynku mamy całe mnóstwo różnych wanien stalowych, które różnią się od siebie kolorem, kształtem oraz wymiarami. Pokryte są emalią zabezpieczającą przed uszkodzeniami i zarysowaniami, a także przed ujemnym działaniem detergentów. Jeśli chodzi o ciężar, są lżejsze niż wanny żeliwne. Standardowa wanna ze stali, mająca wymiary 150x70 cm , waży 30 kg. Ponieważ stal dobrze przewodzi ciepło, nalana do takiej wanny woda stosunkowo szybko stygnie. Jak temu zapobiec? Najlepiej obudować całość powierzchnią styropianową, która nie tylko zapewni termiczną izolację, ale i wygłuszy dźwięki powstające przy nalewaniu wody.

 

Wanny akrylowe

Wanny akrylowe dostępne są w sklepach z asortymentem łazienkowym w różnych kolorach i kształtach. Akryl jest bardzo lekki. Wanna o standardowych wymiarach 150x100 cm waży mniej więcej 20 kg. Warto też odnotować, że woda nalana do wanny akrylowej nie stygnie szybko – to informacja istotna zwłaszcza dla osób, które lubią się raczyć długimi kąpielami. Powierzchnia jest gładka w dotyku, nie sprawia problemów z utrzymaniem czystości. Obawiasz się zacieków, śladów rdzy albo przebarwień? Niepotrzebnie. Wanny tego typu są odporne na wszelkie zanieczyszczenia.

 

Powyższa klasyfikacja została przeprowadzona w oparciu o kryterium materiału, z którego wanny są wykonywane. Ogólniejszy podział wyodrębnia wanny wolnostojące oraz w zabudowie. Na który typ się zdecydować? To już zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy