Jak dobrze wypaść w oczach rekrutera, czyli pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowy o pracę są często bardzo stresującym wydarzeniem. Jak można zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy albo zmianę stanowiska? Odpowiedź na to znaleźli amerykańscy psychologowie.

W przeprowadzonych badaniach okazało się, że bardzo istotnym elementem wpływającym na nasze powodzenie podczas rekrutacji jest pewność siebie. Osoby postrzeganie jako otwarte i odważne były przychylniej odbierane przez rekruterów i miały większe szanse na znalezienie pracy.
Co jednak jeśli jesteśmy zestresowani i niezbyt pewni siebie? Na to też jest rada: aby poprawić swoje nastawienie wystarczy na kilka godzin przed rozmową (i to im bliżej tym lepiej) opisać w krótkim liście wydarzenie czy przeżycie, które nas podbudowało i wzmocniło psychicznie. Podczas przeprowadzonych badań uczestnicy, którzy mieli do napisania właśnie taki list wypadali dużo lepiej podczas przeprowadzanych z nimi później rozmów. Wyniki eksperymentu wykazały ponad 80% różnicy skuteczności między kandydatami, którzy opisywali swoje pozytywne przeżycia, a tymi, którzy nie mieli takiego zadania. Jak się okazuje strategia ta jest szczególnie skuteczna w przypadku osób, które długotrwale poszukują pracy lub są bezrobotne.
 

Kolejnym z elementów, który wpływa na to, jak wypadamy podczas rozmowy jest postawa, jaką przyjmujemy w jej trakcie. Z poziomem pewności siebie związane są dwa elementy: rozmiar przestrzeni jaki zajmuje dana osoba oraz otwartość. Osoby energiczne zazwyczaj przyjmują postawę ekspansywną i otwartą, natomiast niepewne skuloną i zamkniętą. Warto więc siadać wyprostowanym z rękami na biurku – wpłynie to znacznie na nasz wizerunek. A co ciekawe, nie jest to tylko sztuczka, ponieważ taka postawa wpływa na naszą fizjologię – zwiększa w organizmie ilość testosteronu, zwanego hormonem walki a obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Przypływ pewności siebie może przesądzić o tym, czy dostaniemy pracę.

 

Warto zadbać też o jak najlepsze pierwsze wrażenie, czyli odpowiedni ubiór. Jeśli nie wiesz, jak powinno się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zasięgnij informacji u specjalistów tej kategorii - na portalu Temat Moda znajduje się wiele praktycznych uwag dotyczących odpowiednio dopasowanej garderoby biznesowej.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy