Łazienka w stylu skandynawskim - jak ją urządzić?

Styl skandynawski cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Niewątpliwą zaletą tego stylu jest prostota. Młodzi ludzie cenią go za szerokie możliwości dopasowania aranżacji do własnych potrzeb i upodobań.

Jasne kolory w łazience

Punktem wspólnym wszystkich nordyckich aranżacji są białe ściany. To rozwiązanie funkcjonalne i niskobudżetowe. W krajach dalekiej północy przez większą część roku jest ciemno, a taka biel ma rozjaśniać wieczną noc polarną. Fajnym efektem ubocznym zastosowania bieli jest optyczne powiększenie przestrzeni - to opcja dobra dla osób mających nieduże łazienki. Nie musisz ograniczać się do bieli. Doskonale sprawdzą się też wszystkie matowe, przydymione i chłodne barwy. Jeśli wydaje ci się, że takie połączenie będzie zbyt "zimne", zdecyduj się na jakąś jedną ciepłą i wyraźną barwę w kilku detalach. Pamiętaj, aby wybrać zestawy mebli łazienkowych, które będą praktyczne i dostosowane do twoich potrzeb.

 

Geometryczna aranżacja łazienki

W stylu skandynawskim ceni się prostą linię i geometryczne formy. Meble łazienkowe powinny mieć opływowe kształty. Bez niepotrzebnych zdobień czy wielu kolorów i wzorów. Najlepiej jeśli wszystkie kosmetyki i przedmioty będą umieszczone w kilku szafkach. Skandynawowie cenią sobie porządek i przestrzeń. Odpowiednie meble pomogą ci zaprowadzić ład w łazience i sprawią, że jej sprzątanie stanie się przyjemnością, a brud nie będzie gromadził się w zakamarkach. Łazienka, ze względu na większą niż w innych pomieszczeniach wilgotność, jest tym pomieszczeniem, o które trzeba dbać ze szczególną starannością. Opływowe i proste kształty nie dość, że są łatwe do utrzymania w czystości, to jeszcze będą sprawiały wrażenie schludności i uporządkowania.

 

Funkcjonalna łazienka

Funkcjonalność to najważniejsza cecha stylu skandynawskiego. Wszystko, co znajdzie się w twojej łazience, powinno pełnić określoną funkcję. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na przypadkowe elementy, zagracające pomieszczenia. Umywalka, wanna, prysznic, toaleta – wszystkie te sprzęty powinny być proste w obsłudze i spełniać swoje przeznaczenie. Styl skandynawski jest nowoczesny i dopuszcza ciekawe techniczne rozwiązania, np. wannę, która może stać się prysznicem - dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz sporo miejsca.

 

Łazienka w stylu hygge

Tak, filozofia hygge to wymysł duński, a styl skandynawski swoimi korzeniami sięga Norwegii, ale czemu tego nie połączyć? Kolejnym ważnym aspektem stylu skandynawskiego jest wygoda oraz naturalne materiały. Aby twoja łazienka była przytulna i przyjemnie się z niej korzystało, warto dodać do niej elementy drewniane. Mogą to być panele podłogowe, oranżeria na ścianie lub meble. Do tego dodaj kilka grubych ręczników, futrzany dywan oraz aromatyczne lampy, a twoje kąpiele rozciągną się w czasie.

 

Styl skandynawski nie jest wymagający pod względem nakładów finansowych. Przy niewielkim budżecie można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Staraj się o zachowanie funkcjonalności i przestrzeni w łazience, ale nie zapominaj o wygodzie i przyjemnej atmosferze, która oczaruje domowników i gości.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy