Sport na jesień: co ćwiczyć?

Jesienny spadek temperatury skłania nas zazwyczaj do wrzucenia sportowych ubrań na dno szafy. Wielu z nas odstawia w kąt nawet rower. A ci najbardziej rozleniwieni z góry zakładają, że do sportu wrócą dopiero wiosną. Tymczasem jesienią powinniśmy ćwiczyć jeszcze więcej! Możliwości nie brakuje.

Lato i wiosna bardzo sprzyjają aktywności fizycznej. Ciepłe miesiące zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu, a perspektywa nadchodzących wakacji – do zadbania o sylwetkę. Szkoda, że tak wielu z nas porzuca sport wraz końcem letnich dni. Jesień, a z nią pierwsze chłody, to idealny moment na zahartowanie organizmu przed zimą. Poza tym aktywność fizyczna o tej porze roku pomoże nam przełamać sezonową chandrę.

 

Tam na pewno będzie nam ciepło!

W sposób naturalny wielu ludzi przerzuca się jesienią z parków, plaż i tras biegowych na zamknięte siłownie i kluby fitness. Na zewnątrz przeszkadzają nam wtedy zbyt szybko zapadający zmierzch, plucha i niska temperatura. Trening na siłowni, pilates, fitness czy joga w ciepłej i oświetlonej sali przedstawiają się o wiele bardziej zachęcająco. W klubach mamy wiele alternatyw wysiłku fizycznego. Możemy własnym rytmem lub pod okiem instruktora ćwiczyć na rozmaitych przyrządach i wykonywać zarówno trening aerobowy (np. na bieżni), jak i siłowy. Spośród zajęć grupowych mamy zwykle do wyboru fitness, treningi intensywnie modelujące sylwetkę i spalające tłuszcz, treningi funkcjonalne czy bardziej relaksujące pilates lub jogę. Niektóre z nich coraz częściej są prowadzone na świeżym powietrzu, o ile pozwala na to pogoda. Jeśli więc polubimy wybraną formę ruchu, już wiosną możemy kontynuować ją na zorganizowanych zajęciach na trawie.

Jesienią tłoczniej jest na krytych basenach, które zastępują nam słoneczne kąpiele w morzu i jeziorze. O ile jednak nie leżymy ciągle w jacuzzi, pobyt na basenie ma bardziej treningowy charakter. I dobrze, ponieważ pływanie sprzyja zachowaniu zdrowia i szczupłej sylwetki. Angażuje mięśnie całego ciała, pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, wzmacnia kręgosłup i relaksuje. Pozwala przy tym pozbyć się zbędnych kilogramów w bardzo przyjemny sposób – ciało w wodzie męczy się inaczej, a wydatkowanie energii jest bardzo intensywne.

Dzieciom słońca i gorącym temperamentom polecamy też zajęcia taneczne lub z pogranicza tańca, fitnessu i aerobiku. Zumba czy pole dance to nieprawdopodobnie satysfakcjonujący i ekscytujący wysiłek. A przy tym szansa na dorobienie się niesamowitej sylwetki. No i nie trzeba narażać się na podmuchy wiatru ani przemoczone buty. Aby jesień nie przytłoczyła nas chmurną atmosferą, warto rozważyć też lekcje tańca. Godzina lub dwie pozwolą nam pozbyć się negatywnych emocji i zapomnieć o problemach. Może to właśnie idealny sposób na zadbanie o fizyczno-psychiczną kondycję w jesienną porę?

 

Jesień idealna dla biegaczy

Treningi biegowe w upalne dni mogą być bardzo męczące. Co prawda niektórzy biegacze uwielbiają, gdy pot zalewa ich od góry do dołu, ale inni cenią sobie przynoszący ulgę chłód. Dlatego tak wielu biegaczy-amatorów w wakacje biega zdecydowanie rzadziej. Do ulubionego sportu wracają pełną parą we wrześniu, kiedy można liczyć na optymalną temperaturę i czerpać z biegu więcej przyjemności. Aby trening w takich warunkach był bezpieczny dla zdrowia, trzeba się jednak zaopatrzyć w odpowiednią odzież i akcesoria. Dotyczy to zresztą nie tylko osób biegających, ale i jeżdżących jesienią na rowerze czy uprawiających nordic walking. Pamiętać należy w pierwszej kolejności o nakryciu głowy. Wczesną jesienią wystarczy prawdopodobnie opaska, a z biegiem czasu niezbędna okaże się czapka, być może w połączeniu z kominiarką ochraniającą szyję i twarz. Trening na świeżym (i chłodnym) powietrzu wymaga poza tym założenia bielizny termoaktywnej, która odprowadzi wilgoć na zewnątrz i uniemożliwi wychłodzenie ciała. Niezbędne są też długie, wiatrochronne spodnie, lekka kurtka czy ciepła bluza lub polar, no i rękawiczki. Jeśli ma być ślisko, załóżmy wyprofilowane obuwie z antypoślizgową podeszwą. Z takim ekwipunkiem trening biegowy będzie udany również zimą.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy