Sprawdzone trendy w aranżacji wnętrz: kolory, style, meble

Odnowa i aranżacja wnętrza to zawsze duże wyzwanie. Mnogość stylów wnętrzarskich obecnych na rynku powinna pomagać, ale niejednokrotnie utrudnia wybór. Ilość mebli w salonach dosłownie przytłacza.

 

Styl skandynawski

Od lat święci triumfy, a kojarzony jest z jakością i uniwersalnością, bielonymi ścianami i jasnym wykończeniem. Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w małych, jak i w przestronnych wnętrzach. Nieduże pokoje optycznie powiększy, a spore metraże rozjaśni. Opiera się na prostej zasadzie kolorystycznej: białe ściany powinny zostać przełamane kilkoma mocnymi akcentami w dekoracjach, na przykład czerwienią lub grafitem. Przestrzeń mają ocieplać wełniane pledy, koce i świecie. Styl skandynawski lubi też naturalne drewno i solidne meble.

 

Minimalizm

W ostatnich latach modny i wygodny stał się minimalizm. Nie tylko jako styl we wnętrzarstwie, ale jako styl życia w ogóle. Minimalizm zakłada, że życie w przestrzeni uwolnionej od zbędnych rzeczy jest pełniejsze i lepsze. Dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale też relacji międzyludzkich, zainteresowań czy obowiązków zawodowych. Innymi słowy, lepiej jest posiadać mniej, ale stawiać na jakość oraz trwałość. Minimalistyczne wnętrza odzwierciedlają tę ideę pod wieloma względami. Preferowane są meble wykonane z materiałów wysokiej jakości, lecz proste i funkcjonalne. W przestrzeniach tych nie znajdziemy niepraktycznych przedmiotów. Jeśli goszczą w nich dekoracje i ozdoby, to można być pewnym, że ich zakup został przemyślany.

Co innego w lekko zatłoczonych, romantycznych przestrzeniach, w których stawia się na przytulność. Tam, oprócz zestawu poduszek, ramek na zdjęcia i wazonów, znajdziemy mnóstwo niepraktycznych bibelotów i wzorzystych gadżetów. Jest to charakterystyczne zwłaszcza dla arystokratycznego stylu angielskiego. Choć bogaty, trudno mu jednak odmówić przytulności. Natomiast modne wnętrza minimalistyczne mogą czasem wydawać się puste i chłodne. Jeśli chcemy uniknąć nagromadzenia przedmiotów, ale jednocześnie czuć we wnętrzu przyjazną atmosferę, ocieplajmy je kolorami, wykorzystajmy miękkie materiały, wstawmy puszystą sofę. Wybierając meble, zdecydujmy się na te mniej kanciaste.

 

Meble retro i vintage

Są piękne, eleganckie i wnoszą do domów wiele ciekawych opowieści. Czasami nie warto pozbywać się starych, wysłużonych mebli, by zamieniać je na nowe, ale zunifikowane produkty z katalogu. Dlatego kompletując umeblowanie, spójrzmy nieco łaskawszym okiem na wysiedziany fotel i babciną komodę. Wiele sprzętów być może rzeczywiście powinno wylądować w lamusie, ale niektórym mała renowacja nada wyjątkowy wygląd. Jeśli nie mamy starodawnych perełek meblarskich, wybierzmy się na stragan, pchli targ lub do antykwariatu i tam upolujmy coś nietuzinkowego. Nie zaszkodzi też przynajmniej raz obejrzeć okoliczne składowiska mebli. Ludzie bardzo często wyrzucają piękne meble, nie zdając sobie sprawy z ich wartości. Samodzielna renowacja nie jest przy tym trudna, a może przynieść wiele satysfakcji. Stare meble utrzymane w stylu retro czy vintage mogą poza tym współistnieć z nowoczesnym stylem, tworząc eklektyczne, interesujące wnętrza.
 

Ściany: biele, szarości i barwy natury

Biel w aranżacjach została niesłusznie uznana za pospolitą i zaczęto ją zastępować intensywnymi, oryginalnymi kolorami o bardzo wymyślnych nazwach. Nie zawsze z dobrym skutkiem. Po latach powróciliśmy do bieli, ugruntowani w przekonaniu, że jest wyjątkowa i jak żadna inna barwa daje multum możliwości. Nie bójmy się więc malować ścian na biało. Bezpieczne, ale i bardzo stylowe oraz przytulne okażą się też rozmaite odcienie szarości. Zwróćmy poza tym uwagę na kolory natury: ciemne brązy, heban, ochrę, sepię, oliwkę, khaki, umbrę czy palisander.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy