Wspólne oglądanie telewizji – jaki ma wpływ na relacje w rodzinie?

Telewizja mami, zaburza rozwój emocjonalny i zabiera nam cenny czas, który możemy spożytkować na robienie innych, o wiele bardziej wartościowych rzeczy. Czy zatem rodzinne oglądanie telewizji można z góry uznać za fatalny pomysł?

 

Telewizja w rozwoju najmłodszych

Specjaliści z zakresu pedagogiki i psychologii zalecają, aby małe dzieci w ogóle nie oglądały telewizji, nie korzystały ze smartfonów oraz tabletów. Nie powinniśmy włączać dziecku telewizji przed ukończeniem przez nie 2 lat, a jeśli to możliwe, nawet dłużej.

Ruchome obrazy, przekazy podprogowe, krzykliwe reklamy, wszechobecne stereotypy – to tylko niektóre zagrożenia telewizji o negatywnym wpływie na rozwój psychiczny dziecka. Poza tym telewizja zatrzymuje dziecko w domu, na kanapie, podczas gdy mogłoby eksplorować świat rzeczywisty.

 

Pozory integracji

Z drugiej strony niezwykle istotne dla rozwoju dzieci i dla dobrych relacji w rodzinie jest wspólne spędzanie czasu. Wiele rodzin codziennie zasiada razem przed telewizorem, by obejrzeć ulubiony serial lub całą kolejkę programów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to miła rutyna, porządkująca ich życie, skupiająca w jednym miejscu i czasie wszystkich domowników.

Tak naprawdę jednak zarówno rodzinne, jak i indywidualne oglądanie telewizji prowadzi do dezintegracji. Rozmowy ograniczają się do komentowania tego, co dzieje się na ekranie, a posiłki upływają przy serialowych dialogach. Telewizja odbiera członkom rodzin czas i uwagę, którą mogliby poświęcić na wzajemne słuchanie siebie oraz budowanie faktycznej, ścisłej więzi.

Najmłodsi z nich oprócz szkodliwych przekazów dostają poza tym sygnał, że prawdziwym autorytetem nie jest rodzic, ale prezenter telewizyjny lub fikcyjny bohater. Badacze już dawno temu zauważyli również, że dziecko spędzające dużo czasu przed telewizorem wykazuje skłonności do agresji i jest oporne na pozytywne zmiany.

 

Co zamiast telewizji?

Budujące dla rodziny może być wspólne wyjście z domu, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, granie w gry planszowe czy rozwijanie wspólnej sportowej pasji. Poza tym w kręgu rodzinnym codziennie powinny mieć miejsce rozmowy o problemach, wątpliwościach i uczuciach każdego członka rodziny.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy