Wybieramy stół

Piękno obecnie dostępnych wyrobów meblarskich cieszy oko. Często trudno nam dokonać wyboru z powodu mnogości propozycji czyli ni mniej ni więcej tylko klęska urodzaju. Czy powinniśmy się jednak kierować wyłącznie kwestiami estetyki? Jeśli chcemy żyć funkcjonalnie to absolutnie nie.

60 cm stołu dla każdego

Aby swobodnie czuć się przy stole nie wystarczy być tylko duszą towarzystwa. Trzeba mieć również odpowiednio dużo miejsca do zjedzenia swojego posiłku. Stoły do salonu, ale i stoły kuchenne nowoczesne powinny być tak kupowane aby siedzące obok siebie osoby dysponowały 60 cm przestrzeni. Dlatego chcąc posadzić koło siebie 4 osoby musimy kupić stół o długości 240 cm. Stół prostokątny przy swym krótszym boku powinien mieć natomiast 100 cm długości. Osoba tam siedząca powinna mieć aż 90 cm przestrzeni ponieważ część blatu zabierają jej osoby siedzące z boku.

 

120 cm od ściany

Tak właśnie powinny być ustawiane stoły do salonu aby zapewnić wokół nic swobodne przejście. Nie inaczej ma się sytuacja jeśli chodzi o stoły kuchenne, ale w ich przypadku dużo częściej mamy do czynienia z ograniczeniami przestrzeni dlatego do kuchni dużo lepiej jest kupić po prostu meble składane, albo właściwie zaprojektować blaty. Tu musimy ustawić meble tak aby było i bezpiecznie i wygodnie.

 

Prostokąt a może owal

To już naprawdę zależy stricte od naszych upodobań. Może się okazać, że nie mamy jak stawić stołu na środku pokoju. I nawet jeśli marzyliśmy o modelu okrągłym to on się po prostu w rogu nie sprawdzi. W tej sytuacji lepiej zdecydować się na prostokąt lub kwadrat. Jeśli boimy się o kanty, to wybierzmy wzór z zaokrąglonymi krawędziami.

 

Jeżeli nie musimy się ograniczać

Oczywiście jeśli chodzi o powierzchnie to wybierzmy stoły do salonu okrągłe, które doskonale się prezentują i ocieplają wnętrze nadając im rodzinnej, nieco swojskiej atmosfery.

 

Drewno albo?

No właśnie co szkło, drewno czy pleksi i inne tworzywa? To już naprawdę zależy od stylistyki wnętrza. Generalnie można powiedzieć, że szkło czy drewno sprawdzają się wszędzie, ale w bardziej nietypowych aranżacjach z duchem nowoczesności najlepiej zadomowią się nietypowe formy z tworzyw sztucznych.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy