Jak założyć własną firmę?

Najważniejszy jest dobry pomysł – to pierwsza rzecz, którą przyszły przedsiębiorca musi wymyślić. Od tego pomysłu zależeć będzie, czy firma utrzyma się na rynku i czy odniesie sukces.

Osoba, która chce założyć firmę, musi na początek ustalić, w jakie branży chciałaby działać, a następnie wybrać jedną z form działalności. W zależności od tych czynników lub możliwości finansowych, możemy zdecydować się na jednoosobową działalność lub spółkę cywilną, osobową lub kapitałową. Czym różnią się te spółki?

Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna są uważane, za najlepsze formy działalności nowopowstałej firmy. Ich założenie i prowadzenie nie jest trudne -  poradzą sobie z nim nawet osoby, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu firmy. Powyższe formy działalności nie posiadają tzw. osobowości prawnej, która określa zdolność firmy do posiadania i dysponowania własnym majątkiem.

Spółka cywilna to taka spółka, która nie posiada osobowości ani zdolności prawnej. Oznacza to, że jej wspólnikami mogą być osoby pełnoletnie lub osoby fizyczne. Jest ona dobrym rozwiązaniem dla niewielkich firm. Pozytywną stroną tej spółki jest możliwość połączenia różnych zasobów. W przeciwieństwie do działalności jednoosobowej, spółka cywilna daje możliwość istnienia dwóch lub kilku właścicieli, co daje bardziej elastyczne możliwości pracy i wkładu finansowego w pracę.

Niezależnie od tego, jakie rodzaj spółki zdecydujemy się założyć, warto pamiętać o tym, że nasza firma musi posiadać odpowiednie programy do faktur, by móc rozliczać się z klientami.

Pamiętajmy, że samo założenie firmy, nie gwarantuje nam, że firma odniesie sukces czy utrzyma się na rynku. Klienci coraz bardziej są świadomi czego chcą i potrzebują – fakt ten często jest ignorowany przez nowych przedsiębiorców. Kluczem do sukcesu jest dotarcie do jak największej liczby klientów, promocja marki i rozwój firmy. Nie uda się to na samym początku istnienia działalności, na to potrzeba czasu. Ale aktywne działania na rynku, mogą ten proces przyspieszyć.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy