Lubimy lśniące i błyszczące szyby, ale jak najlepiej utrzymać je w czystości?

Mycie szyb, luster i innych powierzchni szklanych (na przykład w kuchni czy łazience) jest zazwyczaj szczególnie kłopotliwe.

Na szybach mogą powstawać widoczne smugi, szybko znów się brudzą, osadza się na nich kurz, a także kamień (o ile są to szyby mające ciągły kontakt z wodą). Problem jest także z ich zaparowywaniem oraz brakiem połysku. Co gorsza, nawet najdrobniejszy brud od razu jest widoczny. Dlatego też szczególnie do szyb warto wykorzystywać specjalistyczne środki, a więc detergenty, które nie tylko ułatwiają pracę, ale także czynią jej efekty bardziej zadowalającymi. Dzięki nim czyszczenie jest lżejszym zajęciem, a czystością szyb można cieszyć się dłużej. Dlatego też warto czasem zapłacić nieco wyższą cenę, ale korzystać ze środków profesjonalnych. Nadają się one nie tylko do okien, ale także powierzchni szklanych w łazienkach, kuchniach, do szklanych mebli, luster oraz lusterek (również tych samochodowych). Przy czym warto wybrać środek dostosowany do konkretnej powierzchni.

 

Najważniejsze cechy detergentów do szyb

Największym problemem przy ręcznym myciu szyb jest troska o to, czy nie pozostawi się smug. Dlatego też warto zwrócić uwagę na specjalistyczne środki, które dają gwarancję bezsmugowego czyszczenia. Środki profesjonalne zawierają najczęściej mieszankę alkoholu oraz tak zwanych środków powierzchniowo czynnych, które umożliwiają szybkie i efektywne rozpuszczenie zanieczyszczeń, w tym tych spowodowanych (dotyczy to szczególnie okien i lusterek samochodowych) smogu, spalin i dymu. Lepiej też wybrać te preparaty do mycia powierzchni szklanych, które pozbawione są amoniaku. Pyn do mycia szyb powinien nie tylko doskonale czyścić, ale także nabłyszczać powierzchnię szklaną. Szyby powinny być przejrzyste, ale szczególnie dobrze przedstawiają się powierzchnie, które lśnią. Zmatowiałe wydają się szare, nie wyglądają efektownie i można mieć wrażenie, że wciąż są brudne. Warto zwrócić także uwagę na zapach środka do czyszczenia. Powinien być przyjemny, świeży i niezbyt ostry. Większość firm proponuje klientom w swojej ofercie ten sam produkt w różnych (do wyboru) gamach zapachowych. Wybierając preparat trzeba zastanowić się też, jaka forma użycia ich nam odpowiada. W przypadku szyb najczęściej wybierają opcją jest spray, który umożliwia bezproblemowe i szybkie dotarcie nawet do trudniej dostępnych miejsc, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pionowymi powierzchniami lub na przykład spodnią częścią szklanych mebli, takich jak stoliki. Warto też, by opakowanie detergentu ze sprayem miało zmienną nakładkę spryskującą, która pozwala na regulowanie strumienia. Dzięki temu możemy rozpylać środek albo na szerszą powierzchnię, albo stosować go punktowo. Nie bez powodu furorę na rynku zrobiły środki z tak zwana aktywna pianą, która pozwala na łatwiejsze doczyszczenie elementów powierzchni szklanych, nawet w wypadku ich silnego zanieczyszczenia. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Każdy ze środków należy stosować zgodnie z instrukcją. Niektóre z nich bowiem wymagają stworzenia roztworu, inne można stosować bezpośrednio. W gospodarstwie domowym lepiej będą sprawdzać się te drugie, jednak jeśli mamy do czynienia z większymi powierzchniami (na przykład w przypadku powierzchni szklanej w sklepach), sięga się zazwyczaj po preparaty, które wymagają rozcieńczenia (zazwyczaj w proporcjach odpowiednich do stanu zabrudzenia powierzchni).

 

Dodatkowe atuty detergentów specjalistycznych do szyb

Dlaczego lepiej sięgnąć po profesjonalne preparaty do czyszczenia szyb, zamiast kupić te zwykłe, dostępne w każdym sklepie? Ponieważ są wydajniejsze i jak opisaliśmy wyżej – lepiej spełniają swoje zadanie. Nie wszystkie też cechy środka czyszczącego do powierzchni szklanych ma zwykły preparat. Dodatkową cechą specjalistycznych detergentów, których używać się będzie do czyszczenia szyb jest to, jak szybko wysychają. Warto, by były to preparaty szybkoschnące. Praktycznym rozwiązaniem są również preparaty, które utrudniają, czy inaczej mówiąc, spowalniają proces parowania. Dodatkową cechą profesjonalnych środków jest także tak zwany efekt antisoiling, a więc zapobieganie ponownemu osadzaniu się brudu. Oznacza to, że dłużej wieszczyć się będziemy czystymi szybami.

 

Partnerem artykułu jest właściciel serwisu www.e-czysto.pl

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy