Żeglarstwo – jak zacząć?

Żeglarstwo jest specyficzną formą rekreacji. Nie jest co prawda najtańszym sposobem spędzania wolnego czasu, ale gdy już zaczniemy, ciężko będzie powiedzieć „dosyć”.

Jeżeli nie jesteśmy do końca przekonani, czy żeglarstwo to właśnie to, co chcemy robić, warto spróbować wybrać się na początek na jedno lub dwudniowy rejs. Wówczas sprawdzimy, czy chcemy kontynuować przygodę z tą dyscypliną.

Przede wszystkim warto zacząć od nauki podstawowych węzłów. Ta umiejętność da nam poczucie pewności siebie i zaradności, która na żaglach jest niezbędna. Na wspólne żeglowanie z przyjaciółmi po jeziorze możemy wybrać się bez konieczności zdawania egzaminów czy posiadania patentów. Jeśli jednak chcemy profesjonalnie zająć się żeglarstwem, będziemy potrzebowali patentu żeglarskiego wymaganego do prowadzenia jachtu danego typu. W tym celu musimy wybrać odpowiedni ośrodek, który prowadzi kursy i egzaminy żeglarskie.

Warunkiem uzyskania patentu żeglarza, oprócz ukończenia kursu i zdania egzaminu, jest ukończenie 12. roku życia. Dzieci i młodzież mogą taki patent zdobyć wyjeżdżając na różnego rodzaju obozy żeglarskie, które stają się coraz bardziej popularne. Natomiast osoby dorosłe, które nie mają dużo czasu wolnego, mogą zapisać się na kurs weekendowy (kilka weekendów pod rząd  w porze wiosennej i jesiennej).

W Polsce rozróżnia się cztery stopnie żeglarskie: żeglarza jachtowego, sternika jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego.

Zapisując się na kurs, warto pamiętać o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej. Trzeba także sprawdzić ośrodek, w którym odbędzie się szkolenie. Powinien on spełniać poniższe warunki:

  • kurs musi uzyskać akceptacje terenowej Komisji Szkolenia OZŻ,
  • kurs prowadzić będzie odpowiednio przeszkolona kadra instruktorska, a kierownik szkolenia będzie miał stopień wyższy, niż najwyższy do zdobycia na danym kursie,
  • akwen, w którym odbywać się będą ćwiczenia, musi być odpowiednio zabezpieczony,
  • jachty muszą być zgodne z wymaganiami programu szkolenia i posiadać ważny dowód rejestracyjny.
Livemag.pl | Magazyn lifestylowy