Magia świąt Bożego Narodzenia

W tradycji chrześcijańskiej największym świętem jest Wielkanoc, gdyż jest Świętem Zmartwychwstania i zwycięstwa dobra nad złem. Jednak najradośniej obchodzonym świętem jest Boże Narodzenie. Decyduje o tym przede wszystkim jego otoczka i wszystkie związane z nim tradycje.

Tradycje bożonarodzeniowe

Sięgają wiele wieków wstecz. Niektóre przetrwały, inne zanikły, ale to zawsze otoczka towarzysząca świętom decyduje o ich wymiarze. Można ograniczyć się do 2-3 dań wigilijnych, postawienia sztucznej choinki, ale takie święta nie będą radosne, pełne wzajemnej miłości i zrozumienia. To minimalizm w formie i treści.

 


Zupełnie inaczej będą wyglądały święta Bożego Narodzenia oparte na tradycji. Już przygotowania do nich pełne są emocji: "Zdążę – nie zdążę, uda się czy nie? Ile przygotować potraw? Co kupić? Na jakie prezenty się zdecydować?"; a do tego jeszcze ubieranie choinki, dekorowanie stołu itd., itd. Przy tych wszystkich przygotowaniach i związanych z nimi czynnościach można się nieźle namęczyć, ale doskonale wpływają one na budowanie odpowiedniej atmosfery. Cieszymy się z dokonanych zakupów, dobrze rozplanowanej pracy, udanych wypieków, smacznych potraw wigilijnych.
Punktem kulminacyjnym jest Wigilia. I z nią wiąże się najwięcej tradycji. Po pierwsze: 12 potraw symbolizujących 12 apostołów i 12 miesięcy. Po drugie: łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. To czas zjednoczenia, wybaczania wzajemnych żalów i poczucie jedności. To właśnie dlatego łamanie się  opłatkiem przeciąga się do stycznia (w firmach, organizacjach i różnych grupach mających poczucie wspólnych więzi).


Kolacji wigilijnej towarzyszy pięknie ozdobiona bombkami i światełkami choinka symbolizująca drzewo życia. Wraz z pierwszą gwiazdką (symbol Gwiazdy Betlejemskiej) można rozpakować znajdujące się pod nią prezenty - to najbardziej wyczekiwany przez dzieci moment. Na wigilijnym stole zawsze umieszczamy  dodatkowe puste nakrycie dla nieprzewidzianego gościa. To symbol uczynności i miłości bliźniego. Wigilijna świeca postawiona na stole oświetla drogę do Świętej Rodziny, ale wskazuje kierunek także gościom, powinna być umieszczona w świątecznym świeczniku. Siano pod obrusem z jednej strony przypomina o ubóstwie Jezusa, z drugiej ma zapewnić dostatek i szczęście. Obecnie zastępowane jest żłóbkiem lub szopką. Kolacja wigilijna uwieńczona zostaje wspólnym kolędowaniem, które wyraża radość z nadchodzącego narodzenia Jezusa. A potem wszyscy razem wyruszają na Pasterkę. 

 

Świąteczne ozdoby chinkowe, w tym choinki i lampki choinkowe, kupisz na: http://swieta.dom.pl/117-lampki-choinkowe

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy