Dla prawdziwego saunowicza. Sauna publiczna czy prywatna?

Coraz więcej osób korzysta z sauny, doceniając jej dobroczynny wpływ na samopoczucie, regenerację sił, wygląd cery i stan zdrowia. Pociąga to za sobą jednak koszty, konieczność przygotowania się oraz rezerwację terminów. A gdyby tak mieć w domu własną saunę?

Jak to wygląda w innych państwach?

Ojczyzną sauny suchej są Finowie i to właśnie na terenie Finlandii znajduje się najwięcej domków do gorących kąpieli. Na 5,5 mln mieszkańców przypada 1,5 mln saun, w tym tylko 500 publicznych. W przybliżeniu oznacza to, że prawie każdy fiński dom wyposażony jest w saunę. Daje to olbrzymi komfort w korzystaniu z jej dobrodziejstw.


Sauny są też bardzo popularne w Niemczech. Saun publicznych jest tam ponad 7000, co miesiąc każdą z nich odwiedza ok. 1000 osób. Sauny znajdują się również na terenie obiektów użyteczności publicznej, takich jak hotele, pensjonaty, akademiki, szkoły. Najwięcej jednak saun montuje się w prywatnych domach. Jest to ogólnonarodowy trend nie tylko Niemców, ale również wielu innych krajów europejskich. W Polsce moda na sauny dopiero się rozwija.

 

Sauna parowa w domu: http://www.starpool-unipool.pl/oferta/sauny-parowe-w-domu/


Jak zbudowana jest sucha sauna?

Oczywiście sauna publiczna będzie wyglądać zupełnie inaczej niż sauna w mieszkaniu prywatnym. Ta pierwsza musi mieć odrębne pomieszczenia dla każdego etapu gorącej kąpieli, a więc przebieralnię, prysznic, kabinę główną, pomieszczenie do schładzania i do odpoczynku. We własnej saunie suchej najważniejsza jest kabina główna i strefa do schładzania. Na potrzeby sauny zaadaptować można taras, ogród, basen lub, w ostateczności, kabinę prysznicową.


Główne pomieszczenie sauny wyłożone jest w całości deskami drewnianymi. Umieszczone są w nim dwa lub trzy poziomy ławek — podczas kąpieli należy przesiadać się z jednej na drugą. Pomieszczenie ogrzewane jest za pomocą specjalnego pieca, który nagrzewa kamienie. Nie polewa się ich wodą, dzięki czemu wilgotność powietrza w kabinie jest bardzo niska i nie przekracza 10%. Ważne, aby pot wytwarzany przez człowieka swobodnie spływał po ściankach i był odprowadzany na zewnątrz.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy