Oszczędny dom: tanie źródła ciepła i światła

Ekologia to nie tylko ochrona środowiska czy zdrowy styl życia. Ekologiczny może być także nasz dom. Poniżej podpowiadamy, jak znaleźć tanie źródła ciepła i światła.

Oświetlenie

Możliwość wykorzystania energooszczędnych technologii oświetleniowych analizuje się już podczas planowania budowy domu. Pośród dostępnych technologii można wyróżnić:

Lampy halogenowe – ich działanie opiera się na żarniku wolframowym, który znajduje się w środowisku wypełnionym gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Lampy te posiadają ciepłe temperatury barwowe i wysoki wskaźnik oddawania barw, co wpływa na wysokie walory użytkowe. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na szerokie zastosowanie.

Lampy ledowe – obecnie to najprężniej rozwijający się sektor oświetlenia. Lampy te charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną, a technologia LED jest ciągle rozwijana i udoskonalana. Obecne na rynku lampy posiadają temperatury ciepłe, neutrale oraz zimne i charakteryzują się wysokim współczynnikiem oddawania barw CRI.

Aby zapewnić wysoką energooszczędność oświetlenia, trzeba skupić się na skuteczności świetlnej konkretnego produktu. Jeżeli chcemy wybrać najbardziej energooszczędne rozwiązanie, trzeba pamiętać, że dobrej jakości świetlówka może być bardziej energooszczędna w porównaniu do słabej lampy ledowej i na odwrót. Świetlówki są zazwyczaj tańsze od lamp ledowych, jednak to dzięki lampom ledowym można osiągnąć większe oszczędności.


Ogrzewanie

Instalacja grzewcza musi spełniać wysokie wymagania. Ma nie tylko dostarczać ciepło do wszystkich pomieszczeń, ale także być oszczędna. Obecnie w wielu domach stosuje się ogrzewanie czystą energią (powietrzną, wodną, gruntową, a także słoneczną). Ogrzewanie domu ciepłem pochodzącym z natury wiąże się z zakupem odpowiedniego urządzenia grzewczego, wykonaniem instalacji oraz kosztem stosunkowo niewielkiego użycia.

Ciekawym rozwiązaniem jest także gaz ziemny. Nie wymaga on regularnego uzupełniania, a jego spalanie nie emituje do atmosfery dużych ilości substancji zanieczyszczających środowisko. Dużą zaletą gazu ziemnego jest fakt, że nie potrzeba do niego specjalnego zbiornika na paliwo i jest dużo tańszy od gazu płynnego.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy