Pianino cyfrowe – nowoczesny instrument w Twoim domu

Rozważasz zakup pianina? Wahasz się pomiędzy klasyczną, drewnianą wersją a cyfrowym odpowiednikiem? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań.

Kiedy rządziły pianina klasyczne

Aż trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 20 lat temu na rynku muzycznym królowały tradycyjne, drewniane instrumenty klawiszowe. Nie mówimy tu o koncertowych fortepianach, które do tej pory doskonale sobie dają radę. Mowa o zwyczajnych, domowych pianinach, które wielu z nas posiadało lub wciąż posiada w swoim domu. Kiedyś zwyczajnie nie było innego wyboru. Alternatywę stanowiły jedynie dosyć topornie brzmiące, wczesne keyboardy. Zupełnie nie oddawały techniki gry na klasycznym instrumencie, toteż nie nadawały się do ćwiczenia w domu.

Drewniane pianina wymagały strojenia, konserwacji i odpowiednich warunków (nie lubią wilgoci, zimna ani suchego powietrza). Pokaźnych rozmiarów pudło rezonansowe jest też zwyczajnie głośne, ku strapieniu pozostałych domowników i sąsiadów. Pianino jest również ciężkie – wniesienie go na 3 piętro bez windy to nie lada wyzwanie.

Jednak pomimo tych wszystkich uciążliwości, klasyczny instrument wydaje piękny dźwięk. Dotyk klawiszy pod palcami, stukot filcowych młoteczków i cały ten potężny, precyzyjny mechanizm otoczony drewnem sprawiają, że utwory nabierają duszy.

 

Era pianin cyfrowych

Wkroczenie na rynek pianin cyfrowych było strzałem w dziesiątkę. Te instrumenty łączą w sobie funkcjonalność keyboardu z zaletami gry na klasycznym fortepianie. Jakie to zalety?

Po pierwsze mobilność – cyfrowe stage piano można zapakować w futerał i wszędzie ze sobą zabrać. Waga większego pianina to około 30kg, co też nie stanowi większego wyzwania dla dwóch osób. Da porównania, klasyczne to ciężar około 200-300 kg.

Po drugie wygoda i funkcje – podłączenie słuchawek, wybór barw, dostosowanie twardości klawiatury, nagrywanie, odtwarzanie melodii, nauka gry i wiele innych.

 

Barwy i technika gry na pianinie cyfrowym

Mankamentem pierwszych pianin cyfrowych był dźwięk oraz technika jego wydobywania. Te dwie kwestie wymagały wówczas dopracowania – barwy brzmiały plastikowo, a większy lub mniejszy nacisk na klawisz nie zmieniał ich nasilenia. Z biegiem lat „pianina na prąd” stawały się jednak coraz doskonalsze.

Obecnie, dostępne klawiatury niemal idealnie odwzorowują technikę wydobycia dźwięku. Konstruktorzy czołowych producentów instrumentów, jak Kawai, Yamaha czy Kurzweil opracowują coraz nowsze rozwiązania. Stosuje się w nich sensory nacisku i mechanizm wymyku, doskonale sprawdzają się również przy graniu legato.

Co z dźwiękiem? Sample pianin cyfrowych są nagrywane i odpowiednio przetwarzane na postać cyfrową. Za źródło barw służą niejednokrotnie światowej klasy fortepiany koncertowe. W zależności od modelu, można przebierać w kilku lub nawet kilkuset barwach, efektach i wgranych melodiach.

 

Co z drewnianymi instrumentami?

Klasyczne klawisze radzą sobie całkiem nieźle. Koncertowe fortepiany doskonale sprawdzają się w aulach filharmonii, a zwolenników klasycznych pianin również nie brakuje. Na rynku zaczynają się również pojawiać hybrydy, które łączą możliwości cyfrowego pianina z niepowtarzalnym dźwiękiem, wydobywającym się z drewnianej skrzyni klasycznego instrumentu.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy