Co zawierają w sobie olejki do brody?

Wcieranie olejków w brodę uchodzi za wyjątkowo dobroczynne dla włosów i twarzy. Kosmetyki te znajdują się na półce niemal każdego brodacza. Jakim to składnikom olejki do brody zawdzięczają swoje walory pielęgnacyjne?

Olejek do brody – obowiązkowy kosmetyk dla każdego brodacza

Olejki do brody to najpopularniejszy kosmetyk dla brodatych mężczyzn. Olejki nie tylko nawilżają i wygładzają włosy, ale nadają im również delikatny błysk i puszystość. Ponadto zapobiegają łuszczeniu się i stanom zapalnym skóry twarzy. Wytwarzają je różne firmy, ale nie tyle różnią się składem, ile zapachem.

 

Skład olejków do brody

W skład olejków do brody wchodzą różnego rodzaju oleje. Buteleczka kosmetyku zawiera tylko naturalne składniki. W niemal każdym olejku znajduje się olejek eteryczny, odpowiedzialny za przyjemną woń. Do bardzo popularnych składników należy też olej ze słodkich migdałów, zawierający witaminy A, B, C, D, E oraz nawilżający skórę i brodę. Najbardziej nawilża, a zarazem poprawia elastyczność zawarta w olejkach do brody witamina E. Olej arganowy chroni włosy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Olej jojoba z witaminą F nawilża włosy i przedłuża ich żywotność. Olej z pestek winogron natłuszcza i wzmacnia skórę oraz zarost. Olej z pestek moreli poprawia kondycję zarostu i ujędrnia skórę. Kokosowy nawilża włosy i chroni je przed wypadaniem. Rycynowy przyspiesza porost włosów i zmiękcza je. Sojowy nawilża włosy, podobnie jak słonecznikowy. Konopny działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Krokoszowy zapewnia włosom ochronę i regenerację. Ryżowy działa na włosy i skórę regenerująco oraz nawilżająco. Oto przegląd składników występujących w olejkach do brody:

 

Składnik występujący

w olejku do brody

Procentowe występowanie składników

w olejkach do brody różnych marek

Olejek eteryczny

95%

Olej ze słodkich migdałów

80%

Witamina E

70%

Olej arganowy

70%

Olej jojoba

50%

Olej z pestek winogron

30%

Olej z pestek moreli

20%

Olej kokosowy

20%

Olej rycynowy

10%

Olej sojowy

10%

Olej konopny

10%

Olej słonecznikowy

10%

Olej krokoszowy

10%

Olej ryżowy

10%

 

 

Zapach olejków do brody

Olejki do brody pachną obłędnie. To zasługa znajdujących się w ich składzie olejków eterycznych. Wytwarza się je na zasadzie destylacji parowej roślin. Stosuje się je leczniczo w aromaterapii, natomiast w przemyśle kosmetycznym do nadawania zapachu. Olejki eteryczne występują niemal we wszystkich olejkach do brody różnych marek. Olejki klasyfikuje się według zapachu na owocowe/cytrusowe, kwiatowe i drzewne. Zapach owocowy/cytrusowy uzyskuje się z olejków eterycznych bergamotki, pomarańczy, mandarynki, grejpfruta, cytryny lub limonki. Zapach kwiatowy - z olejków eterycznych, pelargonii, lawendy lub róży. Zapach drzewny z kolei - na przykład z olejków eterycznych drewna sandałowego. Oto przegląd zapachów olejków do brody:

 

Rodzaj zapachu olejku do brody

Olejki eteryczne w olejku do brody

Owocowy / Cytrusowy

Bergamotka

Pomarańcza

Mandarynka

Grejpfrut

Cytryna

Limonka

Kwiatowy

Pelargonia

Lawenda

Róża

Drzewny

Drewno sandałowe

Zielona herbata

Cedr

Żywica

Imbir

Paczula

 

Przegląd olejków do pielęgnacji brody

Produkcją olejków do bród zajmują się m. in. następujące marki: Captain Fawcett, Percy Nobleman, Mr Bear Family oraz Apothecary 87. Olejek do brody Apothecary 87 charakteryzuje się bardzo męskim zapachem. Marka ta powstała za sprawą barmana, który uwielbiał brody, ale nie mógł znieść mało męskiego zapachu olejków do bród, dlatego wystartował ze swoją linią olejków o męskim zapachu. Dziś olejek do brody tej marki stanowi jeden z najpopularniejszych kosmetyków dla brodaczy.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy