Tkanina i dzianina – co warto wiedzieć o tych wyrobach włókienniczych?

Każdy, kto chce nauczyć się czegoś o ubraniach, powinien zacząć od zorientowania się w różnicy między tkaniną oraz dzianiną, a następnie poznać ich rodzaje. Jest to absolutnie niezbędne przy zakupie materiału do tworzenia konkretnych elementów garderoby bądź ozdób do domu.

Tkanina – od tkania

Co charakteryzuje ten materiał? Przede wszystkim tkanina jest o wiele mniej rozciągliwa niż dzianina. Jej brak elastyczności wynika z tego, że jest tkana, czyli splatana z dwóch prostopadłych nitek, które nazywa się osnową i wątkiem. W tym celu wykorzystać można mnóstwo rodzajów splotów, od których również zależy wygląd tkaniny oraz jej właściwości. Ze względu właśnie na splot, ale również rodzaj surowca, możemy wyróżnić kilka tkanin. W przypadku splotu płóciennego będą to m.in. batyst, flanela bądź szyfon. Splot skośny jest natomiast charakterystyczny dla popularnych dżinsów, jodełki oraz gabardyny, którą wykorzystuje się do produkcji płaszczów. Z kolei splot atłasowy znajduje zastosowanie w produkcji satyny.

 

Coś na temat dzianiny

Dzianina z kolei stworzona jest z jednej nitki, którą zaplata się w niewielkie oczka (tutaj sprawdź dzianiny). Profesjonalnie proces ten nazywany jest dzianiem. Można to robić w sposób rządkowy bądź kolumienkowy. Materiał ten wyprodukowany w sposób rządkowy używany jest głównie przy produkcji swetrów, T-shirtów oraz czapek i szalików. Jeśli natomiast oczka zaplatane są w formie kolumienek, to uzyskuje się m.in. trykot bądź tiul. Można z nich wyprodukować spódnice, bawełnianą bieliznę, a nawet stroje kąpielowe.

 

Składy tkanin oraz dzianin

Najczęściej spotykane w świecie mody są naturalne, syntetyczne oraz sztuczne materiały. W przypadku naturalnych mogą to być roślinne (len, bawełna) oraz zwierzęce (wełna owcza, alpaka bądź kaszmir). Materiały syntetyczne to głównie popularny poliester, ale również akryl czy też poliamid. Do włókien sztucznych natomiast zalicza się między innymi wiskozę.

 

Mieszanki materiałowe

Na metkach odzieży można niejednokrotnie wyczytać, że jej skład nie jest jednolity. Materiały miesza się w różnych celach. Czasami po to, aby produkt był bardziej elastyczny, innym razem producent chce uzyskać większą miękkość danej tkaniny. Należy pamiętać, że każdy rodzaj materiału ma różne właściwości i trzeba to wykorzystywać.

Rodzajów tkanin oraz dzianin jest dużo. Jeśli zamierzamy uszyć coś, co będzie naprawdę dobre, najlepiej wybierać materiały świadomie. Wtedy będziemy mieli pewność, że uszyty przez nas wyrób będzie dokładnie taki, jak tego oczekiwaliśmy.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy