Wystawy psów rasowych - kategorie psów i rodzaje wystaw

Dziś coraz więcej osób decyduje się zapisywanie swoich czworonogów na różnego rodzaju wystawy psów rasowych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak takie wystawy wyglądają – co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe informacje o wystawach psów

Mówiąc o wystawach psów, trzeba koniecznie wspomnieć o Polskim Związku Kynologicznym, bo to właśnie w zakres jego działalności wchodzi organizowanie wystaw psów. Najczęściej organizowane są:

  • wystawy krajowe

To podstawowy typ wystaw psów. W Polsce organizuje się nawet kilkadziesiąt wystaw krajowych w ciągu roku. Tego typu imprezy zbierają nawet do 1400 psów różnych ras. Organizowane są w ramach jednej lub kilku kategorii (jak np. wystawa labradorów czy golden retrieverów).

  • wystawy międzynarodowe (pod patronatem FCI – Międzynarodowa Federacja Kynologiczna)

To już wystawy wyższe rangą, które odbywają się w większych miastach, w krajach, które należą do stowarzyszenia FCI. Co roku organizuje się kilkadziesiąt takich wystaw, około 10 z nich odbywa się w Polsce w okresie od marca do listopada. Na tych wystawach, które trwają około 2 dni, gromadzi się nawet do 3500 zwierzaków.

  • wystawy klubowe organizowane przez Kluby Ras

Organizowane są raz w roku przez klub konkretnej rasy lub ras. Na taką wystawę można zgłosić oczywiście czworonoga przynależącego do rasy, dla której organizowana jest dana wystawa.

  • wystawy championów

Organizowane raz w roku przez niektóre organizacje – w Polsce taka impreza odbywa się rokrocznie w Lesznie. W wystawie biorą udział psiaki, które mogą pochwalić się tytułem Międzynarodowego Championa.

  • wystawy specjalistyczne

Organizuje je konkretny oddział klubu kynologicznego. Są to wystawy, które dedykowane są konkretnej rasie lub jasno określonej grupie czworonogów.

  • wystawa europejska lub światowa

Są to swego rodzaju mistrzostwa Europy czy świata, jeśli chodzi o wystawy psów – imprezy organizowane są jedynie raz do roku, a ich ranga jest jeszcze wyższa niż ranga wystaw międzynarodowych. Na taką wystawę zgłasza się nawet kilkanaście tysięcy czworonogów, a cała impreza może trwać nawet pięć dni.

 

Największa na świecie wystawa psów rasowych

Należy do tego dodać jeszcze najpopularniejszy, legendarny wręcz Cruft’s – który jest największą na świecie wystawą psów rasowych, odnotowaną w księdze rekordów Guinessa. Jest to impreza organizowana corocznie przez Kennel Club. Cruft’s składa się z kilku konkurencji, z których najważniejszy jest tytuł Best in Show. Nie jest to wystawa ogólnodostępna. Psy muszą zakwalifikować się do niej poprzez jeden z konkursów :

  • zwyciężyć na jednym z wytypowanych konkursów kwalifikacyjnych w roku poprzedzającym wystawę – muszą one otrzymać tytuł najlepszego psa, suki lub juniora w rasie,
  • otrzymać zaproszenie, które przeznaczone jest dla interchampiona lub championa wystawowego organizacji kynologicznej,
  • wygrać Crufta w swojej klasie w zeszłym roku.

Informacje o wystawach psów rasowych znajdziesz tutaj. 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy