Jak przygotować się do wyjazdu zarobkowego za granicę w charakterze opiekunki osób starszych?

Podjęcie nowej pracy wiąże się z odrobiną niepewności i dużym stresem – zwłaszcza jeśli trzeba nam jechać za granicę. Lęk przed nieznanym stwarza wątpliwości: czy zostaniemy zaakceptowani? czy podołamy obowiązkom? Jak zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów?

Przygotowań do wyjazdu za granicę nie należy zostawiać na ostatni moment. Rozpoczęcie ich w odpowiednim czasie pomoże lepiej się zorganizować. Już na wiele tygodni, a nawet miesięcy przed planowanym wyjazdem wskazane jest rozpocząć naukę języka obcego. Osoby, które miały już z nim styczność, mają ułatwione zadanie, jednak im większy zasób słów, tym lepiej dla opiekunki. Warto w szczególności powtórzyć sobie przymiotniki, liczebniki, słówka związane z jedzeniem, wyposażeniem domu, częściami ciała, chorobami, dolegliwościami oraz samopoczuciem. Dobrym pomysłem jest przygotowanie krótkiej informacji o sobie, swoim doświadczeniu, umiejętnościach i zainteresowaniach, o które z pewnością zapytają bliscy podopiecznego. Każda opiekunka osób starszych powinna także zastanowić się, o co sama chciałaby zapytać, spisując odpowiednie podpunkty. Dzięki temu podczas pierwszego, stresującego spotkania poczuje się pewniej. Na wyjazd zarobkowy do Niemiec warto zabrać ze sobą słownik lub podręczne rozmówki, które szczególnie przydają się w sytuacjach, kiedy w domu podopiecznego nie ma dostępu do Internetu.

 

Organizacja przed wyjazdem

Na kilka tygodni przed wyjazdem należy sporządzić listę zakupów oraz zająć się istotnymi sprawami w Polsce, których nie będzie można kontrolować z zagranicy. Może to być wizyta u lekarza, uregulowanie płatności, wymiana gotówki lub znalezienie zaufanej osoby, która zajmie się domem. W ten sposób opiekunka uniknie wielu nerwów. Warto zatroszczyć się o odpowiednie spakowanie walizki, w której znajdzie się niezbędna, dostosowana do pogody odzież, kosmetyki, dokumenty, rzeczy podręczne oraz coś, co umili opiekunce czas wolny. Seniorzy mają swoje przyzwyczajenia i codzienną rutynę. Wielu z nich jest w dobrym stanie fizycznym i psychicznym, w związku z czym oczekują oni od opiekunki towarzyszenia im podczas spotkań towarzyskich etc. W związku z tym warto spakować do walizki zestaw ubrań, które nadadzą się na ewentualną wizytę w restauracji, jubileusz czy święta. 

 

Przydatne informacje

Kiedy wyjazd za granicę zbliża się wielkimi krokami, a opiekunka zna już jego termin i szczegóły, można rozpocząć kolejny etap przygotowań. Ważnym elementem jest określenie długości pobytu. To istotna kwestia nie tylko ze względu na zawartość walizki. Po dotarciu na miejsce może się okazać, że wcześniejsze wyobrażenia znacznie mijają się z rzeczywistością. Problemem może też być dogadanie się z podopiecznym lub jego rodziną. Innym razem główną bolączką staje się tęsknota za domem lub nieumiejętność przystosowania się do nowych warunków życia. Dlatego też pierwszy wyjazd powinien być w miarę możliwości krótki – około półtorej lub dwóch miesięcy, by w razie dyskomfortu móc wesprzeć się perspektywą szybkiego powrotu. Ponadto warto zebrać od agencji pracy jak najwięcej informacji dotyczących stanu fizycznego i psychicznego seniora. Znając jego choroby i dolegliwości, kandydatka będzie w stanie przygotować się do opieki pod względem merytorycznym: pozna poszczególne objawy i nauczy się na nie reagować. Dobrze jest przypomnieć sobie także zasady pierwszej pomocy.

Niejednokrotnie dzień przyjazdu opiekunki do rodziny w Niemczech pokrywa się z datą wyjazdu poprzedniczki. Należy to wykorzystać, zadając jej jak najwięcej pytań o zwyczaje i upodobania osoby starszej. W ten sposób pierwszy tydzień będzie znacznie łatwiejszy i mniej stresujący dla obydwu stron. 

Odwiedzając stronę www.friggawork.pl, każda z zainteresowanych stron ma szansę poznać szczegółowe informacje na temat tego typu pracy oraz przyswoić sobie praktyczne wskazówki z poradnika dla opiekunek. Dzięki tej wiedzy nie tylko opiekunka poczuje się pewniej - wymagająca opieki osoba starsza również, ponieważ przekona się, że jej los jest w dobrych rękach.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy