Jak dbać o męskie włosy?

Włosy uchodzą za atrybut witalności mężczyzn. Aby jednak ubogacały mężczyznę, a nie robiły z niego przysłowiowego stracha na wróble, trzeba o nie dbać. Dbanie o włosy nie sprowadza się jedynie do zabiegów pielęgnacyjnych; ważna jest również stylizacja.

Metroseksualizm przeradza się w lumberseksualizm

Dawno minęły już czasy, gdy uważano, iż mężczyzna do dbania o siebie potrzebuje jedynie mydła. Zadbany mężczyzna to mężczyzna z wypielęgnowanymi i wystylizowanymi włosami. Wszystko zaczęło się od mężczyzny metroseksualnego, czyli trendu, który pojawił się u schyłku dwudziestego stulecia. Wówczas to kreowano styl na tak zwanego modnisia. Trend ten nie mógł przetrwać ze względu na niski pierwiastek męskości i musiał przerodzić się w inny trend. Tym oto sposobem w XXI w. pojawił się trend na mężczyznę lumberseksualnego. Lumberseksualista to mężczyzna kipiący testosteronem, ale jednocześnie zadbany i wystylizowany na tak zwanego amerykańskiego drwala. Odznacza się on bujną fryzurą i przede wszystkim gęstą brodą. Takiego "drwala" nazywa się niekiedy "eleganckim menelem". Z jednej strony wygląda on dziko, a z drugiej - dba o siebie.

 

Fryzura i broda

Włosy są wytworem skóry mającym charakter zrogowaciałego białka keratyny. Tak jak ryby okrywają łuski, a ptaki - pióra, tak też ssaki pokrywa owłosienie odpowiedzialne między innymi za termoregulację. Człowiek jako jeden z nielicznych ssaków pokryty jest owłosieniem nie we wszystkich miejscach. Ludzie mają włosy jedynie na głowie i w okolicach intymnych, z czego mężczyźni również na twarzy, torsie, rękach i nogach. Włosy rosną mniej więcej 12-15 centymetrów na rok, czyli 1-2 centymetry na miesiąc i 0,3 milimetra na tydzień. Włosy na głowie rosną od urodzenia, w okolicach intymnych i ew. w innych miejscach - od okresu dojrzewania i wiąże się to ze zmianami hormonalnymi. Włosy na głowie są cieńsze i prostsze, w pewnym wieku zaczynają wypadać. Broda natomiast jest na ogół grubsza i kręcona.

 

Od pielęgnacji do stylizacji

Mężczyźni coraz bardziej o siebie dbają, zwłaszcza o swoje włosy i brody. I słusznie, bo owłosienie to ich znak rozpoznawczy, zwłaszcza broda, która czyni ich bardziej męskimi. Pielęgnacja i stylizacja włosów nie obejdzie się bez kilku pomocnych kosmetyków. Warto zainwestować między innymi w: szampon do włosów Nivea Active, mydło do włosów ZEW for Men, szampon do brody Percy Nobleman, odżywkę do brody Percy Nobleman, olejek do brody Apothecary 78, wosk do wąsów Captain Fawcett oraz tonik do brody Dr K Soap Company.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy