5 najlepiej płatnych branż w Polsce

Niepewność na rynkach, zmiany w gospodarce i legislacji sprawiają, że struktury zatrudnienia i wynagradzania stale się przekształcają. Obecnie na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby pracujące w IT, w finansach czy energetyce. Ich wypłaty niekiedy przekraczają 10 tysięcy złotych miesięcznie.

  1. IT

Gdy zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta, eksperckie umiejętności przynoszą spore dochody i zapewniają nieustające zainteresowanie rekruterów. Jednak szanse na przekroczenie 10 tysięcy miesięcznie zyskują wyłącznie najbardziej poszukiwani fachowcy. Zaliczają się do nich ci pracujący w obszarze software development, projektujący i rozwijający aplikacje webowe, mobilne i telekomunikacyjne. Atrakcyjne zarobki gwarantuje też testowanie najnowszych odsłon technologii JAVA/JEE, .NET, C++, iOS, Android, Windows Phone OS czy też HTML 5, CSS 3 i JavaScript. Również specjaliści od systemów SAP cieszą się obecnie dużym powodzeniem. Doświadczeni programiści często rozważają wyłącznie oferty pracy gwarantujące wynagrodzenie powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku stanowisk kierowniczych za zadowalającą pensję uznaje się około 20 tysięcy złotych. Najlepiej opłacanym stanowiskiem w Polsce jest architekt IT. Zarabia on przeciętnie 8532 zł netto miesięcznie. To sektor odporny na kryzys, w związku z czym wynagrodzenia wzrastają z roku na rok.

 

  1. Finanse

Pensje specjalistów są przyzwoite, ale porównywalne do innych sektorów. Naprawdę imponującymi zarobkami mogą pochwalić się przedstawiciele kadry kierowniczej. Dyrektorzy sprzedaży detalicznej otrzymują nawet 32 tysiące złotych miesięcznie. Wynagrodzenia dyrektorów działów HR i marketingu wynoszą około 27 tysięcy złotych. Kierownik ds. komunikacji dostanie 14 tysięcy miesięcznie, menadżer działu kredytowego 12. Niższe są wypłaty specjalistów, choć i tak znacznie przewyższają średnią krajową. Specjalista podatkowy zarobi 7 tysięcy, audytor 6-8 tysięcy, a księgowy nawet do 6,5 tysięcy brutto.

 

  1. Telekomunikacja

W tej branży średnie wynagrodzenie to 5 500 złotych. Co czwarty pracownik zatrudniony w telekomunikacji otrzymuje pensję powyżej 9 tysięcy miesięcznie. Najsłabiej opłacane osoby zarabiały nie mniej niż 3 tysiące złotych. Inżynier oprogramowania może liczyć na 8 tysięcy, administrator systemów IT – 7. Specjalista do spraw komunikacji dostanie 6 500 zł.

 

  1. Ubezpieczenia

Mediana płac wynosi w tej branży 5 tysięcy złotych. Co czwarty zatrudniony uzyskuje wynagrodzenie na poziomie 8 600 zł. Dyrektorzy zarabiają nawet 5 razy więcej niż szeregowi pracownicy. Ich pensja to średnio 14 500 złotych. Co więcej, osoby pracujące w przedsiębiorstwach z kapitałem polskim otrzymywały w ubezpieczeniach o 40 proc. mniej niż te z etatem w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

 

  1. Energetyka

Mediana zarobków osiągnęła poziom 4 tysięcy. Najlepiej opłacani są pracownicy największych spółek energetycznych. Duży wpływ na wysokość wynagrodzeń mają silne związki zawodowe. Pochodzenia kapitału przedsiębiorstwa decyduje o ilości oferowanych pieniędzy. Pracownicy rodzimych zakładów otrzymywali około 3 900 zł. Z kolei przedsiębiorstwa zagraniczne gwarantowały 5 000 zł. W mikroprzedsiębiorstwach mediana to 3 200 zł. W średnich i dużych firmach płacono na porównywalnym poziomie. Najwięcej oferowano w największych zakładach: 4 500 zł.

Dobrze płatna praca gwarantuje satysfakcję i zapewnia godne warunki bytowe. Pozwala też na spełnianie kosztownych zachcianek. Jeżeli marzą Ci się najwyższe zarobki, spróbuj swoich sił w jednej z wyżej wymienionych branż.

Sprawdź oferty pracy na: http://praca.money.pl/praca-zielona-gora-m1.html.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy