Szczoteczka rotacyjna a soniczna - którą wybrać?

Najbardziej podstawowym narzędziem do higieny jamy ustnej jest szczoteczka do zębów. Wielu z nas nie zastanawia się nad szczoteczkami - wybieramy na ogół pierwszą lepszą, tym samym ddając swoim zębom wątpliwą przysługę.

Na wybór szczoteczki do zębów warto poświęcić chwilę namysłu, by nie spowodować u siebie podrażnienia dziąseł czy zniszczenia szkliwa, a w dalszej konsekwencji - próchnicy, paradontozy. Decydując się na zakup szczoteczki do zębów, trzeba także rozważyć wybór szczoteczki rotacyjnej, rotacyjno-pulsacyjnej albo sonicznej - według specjalistów osiągają one znacznie lepsze efekty w czyszczeniu zębów przy mniejszym nakładzie pracy, a najprostsze modele na rynku wciąż tanieją. Co mogą nam zaoferować te urządzenia?

 

Szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne

Te urządzenia szczotkują uzębienie, wykonując obroty główki wokół własnej osi (ruchy rotacyjne) oraz dociskając włosie do zębów i dziąseł (ruchy pulsacyjne). Czyszczą one zęby na tyle dokładnie, jak daleko sięga włosie szczoteczki, nie usuną więc resztek pokarmowych i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Małe, okrągłe główki z łatwością jednak dotrą w inne, trudno dostępne miejsca. Szczoteczki elektryczne poruszają się, w zależności od wybranego modelu i trybu pracy, z prędkością ok. 8 800 ruchów rotacyjnych i ok. 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Są zasilane bateriami bądź akumulatorami (czas pracy akumulatora waha się od 5 do 21 dni).

Oferowane na rynku modele szczoteczek rotacyjnych i rotacyjno-pulsacyjnych różnią się od siebie prędkością oraz liczbą trybów czyszczenia. Do szczoteczki jednej marki (np. Oral-B) można zazwyczaj dokupić każdą z dostępnych główek tego producenta. Urządzenia te na ogół mają wbudowany także czujnik nacisku, uniemożliwiający zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów, oraz timer, odliczający czas niezbędny do poprawnego oczyszczenia jamy ustnej.

Największym producentem szczoteczek elektrycznych jest obecnie Oral-B. Najprostsze modele tej marki oczyszczające zęby ruchami rotacyjnymi to np. Oral-B Vitality i Oral-B Advance Power. Natomiast pracę ruchami rotacyjno-pulsacyjnymi oferują np. Oral-B PRO 4000 i Oral-B PRO 7000.

 

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne działają w oparciu o wytwarzanie fal dźwiękowych. Ich praca polega na tzw. kawitacji - przeniesienia aktywnych bąbelków z pastą do zębów na odległość ok. 4 mm od końca włosia szczoteczki. Umożliwia to skuteczniejsze oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i innych miejsc, do których dostęp jest utrudniony. W trakcie pracy włosie urządzenia wykonuje ruchy wymiatające, które są bezpieczne dla dziąseł. Szczoteczki soniczne poruszają się z prędkością ok. 31 000 ruchów na minutę, w niektórych trybach dochodzą jednak nawet do 96 000 ruchów na minutę. Wiele przydatnych informacji o ich budowie i działaniu znajdziesz na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/ Urządzenia te są zasilane bateriami bądź akumulatorami, ładowanymi na stacji dokującej (te z akumulatorami wytrzymują od dwóch miesięcy do nawet pół roku).

Podobnie jak w przypadku szczoteczek rotacyjnych i rotacyjno-pulsacyjnych, również wachlarz dostępnych na rynku szczoteczek sonicznych jest ogromny. Można zdecydować się na najprostszy model, pracujący w podstawowym trybie, bądź na zaawansowany, oferujący szeroki wybór programów i prędkości. Do rękojeści jednej marki (np. najpopularniejszego producenta szczoteczek sonicznych - Philips Sonicare) pasują wszystkie oferowane przez nią główki - umożliwia to dobranie końcówki odpowiedniej do zębów. W szczoteczki soniczne wbudowane są czujniki nacisku i timery.

Philips Sonicare, najbardziej znany producent szczoteczek sonicznych, oferuje zarówno proste modele tych urządzeń, takie jak np. Philips Sonicare Easy Clean, jak i te bardziej zaawansowane, np. Philips Sonicare FlexCare Platinum czy Philips Sonicare Diamond Clean.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów nie jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, że z urządzenia, na jakie się zdecydujemy, będziemy korzystali przez co najmniej kilka lat. Warto więc rozważyć wszystkie plusy i minusy i dokonać świadomego wyboru.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy