Kształt twarzy a broda

Wygląd twarzy zależy w głównej mierze od jej kształtu. To do kształtu twarzy dobieramy na przykład oprawki okularów, dopasowujemy do niego również fryzurę oraz brodę.

Mierzenie twarzy

Chcesz poznać kształt swojej twarzy? Zrób sobie zdjęcie, najlepiej selfie – z góry, z dołu, z boku i na wprost. Najpierw poznajemy długość i szerokość twarzy. Twarz owalna, prostokątna, trójkątna i odwrócona trójkątna jest typowa dla twarzy dłuższej niż szerszej. Twarz okrągła, kwadratowa, trójkątna i odwrócona trójkątna wskazuje na twarz szerszą niż dłuższą.

Następnie poznajemy linię czoła. Twarz kwadratowa, prostokątna i trójkątna charakteryzują się czołem o linii prostej. Twarz okrągła i owalna ma czoło o linii wygiętej w górę, twarz odwrócona trójkątna - o linii wygiętej w dół.

Wreszcie poznajemy kształt szczęki. Twarz kwadratowa, prostokątna i odwrócona trójkątna ma szczękę w kształcie rozdętej litery u, twarz okrągła i owalna - w kształcie litery u, a twarz trójkątna - w kształcie litery v. Poznanie kształtu swojej twarzy pomaga w wyborze oprawek okularów, jak również w stylizacji fryzury i brody.

 

Twarz okrągła

Do twarzy okrągłej pasuje tak zwana kozia bródka. Wydłuża ona twarz. Generalnie jednak, niezależnie od długości brody, chodzi przede wszystkim o to, aby eksponować środkowy fragment twarzy, a boczne pozostawiać na dalszym planie.

 

Twarz owalna

Przy twarzy owalnej można, a nawet trzeba zaszaleć z brodą, która idealnie do niej pasuje. Dlaczego? Bo twarz owalna zachowuje tak zwany złoty środek, czyli odpowiednie proporcje między długością a szerokością. Najlepiej więc mieć równą długość zarostu w każdej części twarzy i pozwolić mu w całości swobodnie rosnąć.

 

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa poszerza. Aby ją wydłużyć, warto zapuścić brodę, zwłaszcza na żuchwie, a na policzkach przycinać.

 

Twarz prostokątna

Twarz prostokątna wydłuża. Należy więc zrobić wszystko, aby twarz poszerzyć, na przykład zapuszczając brodę. Najlepiej jest zapuszczać zarost na policzkach, a przycinać na żuchwie.

 

Twarz trójkątna

Twarz trójkątna sprawia takie wrażenie, jakby domagała się wypełnienia w dolnych partiach. A nic nie wypełnia lepiej niż broda. Co za tym idzie, dla osób z twarzą trójkątną poleca się zapuszczanie długich bród o tej samej długości na środku twarzy i po bokach.

 

Twarz odwrócona trójkątna

Twarz obrócona trójkątna sprawia z kolei wrażenie, jakby się domagała wypełnienia w górnych partiach, a więc w tym przypadku bardziej należy zadbać o fryzurę niż o brodę. Zarost najlepiej nosić krótki, który nie spotęguje poszerzenia dołu twarzy.

Szukasz dobrych olejków do brody? Tutaj dowiesz się więcej.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy