Owocowa pielęgnacja: owocowe kosmetyki i domowe sposoby na wykorzystanie owoców w codziennej pielęgnacji

Owoce są bardzo częstym składnikiem różnego rodzaju kosmetyków. Wykorzystuje się je zwłaszcza w produkcji kremów pielęgnacyjnych. Można też samemu stworzyć własny kosmetyk z owoców. Jakich? O tym poniżej.

Co pozyskuje się z owoców?

Wykorzystywanie owoców do produkcji kosmetyków nie jest żadnym novum – ich dobroczynne działanie na skórę znane jest przedstawicielkom płci pięknej od dawien dawna. Maseczki na twarz, mające w założeniu poprawiać wygląd skóry, były znane już naszym prababciom. Robiło się je m. in. z moreli i cytryny, które po dziś dzień znajdują zastosowanie w branży kosmetycznej. Postęp, jaki w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat dokonał się w technologii, pozwolił na pozyskiwanie z owoców cennych składników, które następnie poddawane są obróbce chemicznej, tak aby jak najskuteczniej mogły spełnić swoje zadanie w zabiegach pielęgnacyjnych.

 

Owocowe kosmetyki

Nim składniki zawarte w owocach posłużą do produkcji kosmetyków, zostają one poddane obróbce: wyciska się z nich sok, miesza się je z alkoholem, gliceryną lub innymi rozpuszczalnikami, preparuje się ich ekstrakty. Pestki i skórki wykorzystuje się do produkcji olejów i olejków eterycznych, natomiast z tego, co zostanie po wstępnej obróbce, tworzy się jednolitą miazgę. Pewną innowacją w branży kosmetycznej jest izolowanie w miąższu żywych komórek, które następnie przenosi się do hermetycznego pojemnika, by później zaaplikować je do konkretnego preparatu. Dzięki temu wszystkie ich dobroczynne dla skóry właściwości zostają zachowane.

Z owoców produkuje się też suche, sypkie ekstrakty, mające postać ziarnistego proszku. W takich ekstraktach najwięcej jest ingredientów działających dodatnio na skórę. Aby móc z nich zrobić użytek w produkcji kosmetyków, należy je rozcieńczyć w jakimś rozpuszczalniku. Zazwyczaj z ekstraktów suchych tworzy się specjalne preparaty przeznaczone dla osób o skórze wymagającej intensywnej kuracji. Zwłaszcza pielęgnacja twarzy wymaga stosowania tego typu produktów.

Kosmetyki owocowe, w zależności od tego, z jakich substancji zostały wyprodukowane, złuszczają, nawilżają, barwią lub wybielają skórę, przeciwdziałają również procesom starzenia. No a poza tym bardzo ładnie pachną, co też nie jest bez znaczenia. W sklepach kosmetycznych znaleźć można kilka naprawdę godnych uwagi propozycji: nawilżający balsam do ust The Body Shop Honeymania, krem do rąk o tej samej nazwie, piankę do kąpieli Grace Cole Fresh Lavender czy krem do twarzy Dermacol 3D Hyaluron Therapy. Są to kosmetyki na każdą kieszeń.

 

Pielęgnacja ciała: 3 domowe sposoby

Do pielęgnacji ciała można stosować nie tylko sprzedawane w perfumeriach kosmetyki, ale również owoce, by tak rzec, w stanie surowym.

  • Łyżka soku z cytryny, dodana do 100 ml maślanki i odrobiny miodu, daje w efekcie naturalne oczyszczające mleczko cytrynowe, które nakłada się na skórę wacikiem, a po paru minutach spłukuje ciepłą wodą.
  • Z dojrzałego owocu awokado, 2 łyżek śmietany i soku wyciśniętego z połówki cytryny możemy „wyczarować” maseczkę dla zniszczonych włosów. Wmasowujemy ją dokładnie w skórę głowy, a po 20 min. spłukujemy.
  • Z 50 g poziomek, 2 łyżek oleju słonecznikowego i takiej samej ilości lanoliny otrzymamy krem poziomkowy dla skóry suchej. Poziomki posypujemy cukrem, po czym dwukrotnie je zagotowujemy. Olej słonecznikowy i lanolinę należy roztopić w garnku, a następnie dodać do nich soku (powstały krem nie może być zbyt rzadki). Całość mieszamy, aż ostygnie, a potem przekładamy do szklanego lub porcelanowego naczynia.
Livemag.pl | Magazyn lifestylowy