Sitcom - czym charakteryzuje się ten gatunek seriali?

"Sitcom" to skrót pochodzący od określenia „situation comedy”, oznaczającego komedię sytuacyjną. Komizm tej ostatniej opiera się na zabawnych sytuacjach i nieoczekiwanych zbiegach okoliczności. Czym charakteryzują się seriale takie jak "Przyjaciele" czy "Dwóch i pół"?

Ten specyficzny gatunek zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych już w latach 50., a więc w dekadzie szczególnego oddziaływania telewizji. Ważnym ośrodkiem produkcji sitcomów stała się również Wielka Brytania, w której tworzono tzw. britcomy pełne czarnego humoru.

 

Śmiech z offu

To chyba najbardziej rozpoznawalna cecha sitcomu. Śmiechy występują po każdym dowcipnym gagu. Są one integralną częścią ścieżki dźwiękowej serialu. Jak się je podkłada? Na kilka sposobów. Np. realizuje się zdjęcia z udziałem publiczności obserwującej pracę na planie albo wyświetla się gotowy materiał wybranej grupie widzów. Nakłada się też sztuczne śmiechy pochodzące z baz nagrań dźwiękowych. Część osób oglądających serial narzeka na tzw. „chichot z puszki”. Inne twierdzą, że nie zwracają na niego uwagi. Wpływ śmiechu z offu na odbiór filmu wydaje się nieoczywisty. Być może tego typu dodatek do ścieżki sitcomu ma wprowadzić widza w odpowiedni nastrój.

 

Kanapa

Akcja serialu toczy się głównie w jednym miejscu – w pokoju dziennym. Jego centralny punkt stanowi kanapa. Bohaterowie siedzą na niej i wdają się w zabawne rozmowy. Tak jest np. w Świecie według Bundych i Teorii wielkiego podrywu. Czasem kanapa znajduje się poza mieszkaniem głównych bohaterów, jak w kultowym sitcomie Przyjaciele. Przyglądając się kolejnym serialom tego typu, łatwo dojść do wniosku, że nie może zabraknąć w nich tego szczególnego mebla.

 

Drzwi

Pozostając przy elementach wystroju wnętrz, warto zwrócić uwagę na to, że w sitcomie prawie zawsze fragmentem scenografii stają się drzwi, przez które postaci wchodzą na scenę jak zza kurtyny. Wpływa to bez wątpienia na akcję, przyspieszaną lub zmieniającą kierunek rozwoju poprzez nagłe pojawienie się konkretnego bohatera. Drzwi otwarte dla każdego to jeden z najmniej realistycznych motywów w sitcomie. Ludzie wchodzą do mieszkań bez pukania, kiedy tylko chcą - i przyprowadzają nieoczekiwanych gości.

 

Bohater inny niż inni

Teoretycznie sitcom powinien opowiadać o losach zwyczajnych, przeciętnych ludzi. Jednak twórcy tych specyficznych seriali decydują się często budować scenariusz wokół nietypowych jednostek. Tak jest chociażby w produkcji Jak poznałem waszą matkę, gdzie znajdziemy całą galerię wyjątkowych ekscentryków: sprytnego podrywacza, niepoprawnego romantyka, nieprawdopodobnie idealną parę oraz postać uosabiającą archetyp silnej i niezależnej kobiety.

 

Rodzina i przyjaciele

Głównemu bohaterowi towarzyszą też inne postacie, dające początek ciekawym wątkom pobocznym i zabawnym sytuacjom. Człowiek w świetle założeń sitcomu to istota społeczna, dlatego zawsze otaczają go członkowie rodziny, a grono oddanych przyjaciół nieustannie wspiera go w przypadku niefortunnych zdarzeń.

 

Miłość, miłość

W sitcomach na pierwszy plan wysuwa się zwykle wątek romantyczny. Bohaterowie często krążą wokół siebie latami, zanim zdecydują się wyznać sobie uczucia. Przeszkadzają im w tym pechowe okoliczności, przelotne romanse czy też serie nieporozumień. Jeśli postaciom udało się stworzyć długo oczekiwany przez publiczność związek, prawdopodobnie twórcy przedstawią niełatwe realia bycia z drugą osobą i mnóstwo kryzysowych sytuacji.

Wszystkie wcześniej opisane elementy to charakterystyczne składniki sitcomu. Do jego specyficznych cech należą również: barwne postacie drugoplanowe, skupienie uwagi widza na pracy zarobkowej bohaterów oraz portretowanie codziennego życia, w którym nie musi dziać się nic szczególnego. Świat sitcomu wydaje się sztuczny i schematyczny, dzięki czemu gwarantuje nieskomplikowaną i przyjemną rozrywkę. Chociaż apogeum popularności seriali ze śmiechem w tle przypada na końcówkę XX wieku, współczesne produkcje typu Jak poznałem waszą matkę nadal przyciągają widzów przed teleodbiorniki, podobnie jak stale emitowane powtórki hitów z lat 90. Sitcomy zawsze mogą liczyć na zainteresowanie publiczności, dlatego ich twórcy nie mają powodów do zmartwień.

Poszukujesz nowego miejsca w sieci, w którym dowiesz się ciekawych rzeczy o serialach? Sprawdź recenzje seriali na serialowy.info.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy