Ciąża typowa a ciąża podwyższonego ryzyka

Ciąża w niektórych przypadkach może zagrażać zdrowiu lub nawet życiu kobiety. Jak odróżnić typową ciążę od ciąży podwyższonego ryzyka?

Krok po kroku

Rozmnażanie stanowi jedną z własności żywych organizmów, podobnie jak oddychanie, krążenie, odżywianie, wydalanie, wrażliwość czy ruch. Za jego sprawą jedne organizmy powołują do istnienia inne i zapewniają w ten sposób trwanie gatunku. Najpierw dochodzi do zapłodnienia określanego jako połączenie gamet – męska komórka plemnikowa łączy się z żeńską komórką jajową. Z tych dwóch komórek powstaje jedna komórka nazywana zygotą. Zygota w wyniku wielokrotnych podziałów tworzy zarodek. Zarodek po mniej więcej kwartale, gdy wykształci zalążki wszystkich narządów, zamienia się w płód. Płód wówczas rozwija się i wzrasta. Łącznie trwa to wszystko 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. Gdy dziecko okazuje się gotowe na życie poza organizmem matki, wydaje je ona na świat. Określa się to mianem porodu.

 

Ciąża - między poczęciem a porodem

Ciąża to czas, który trwa między poczęciem a porodem. Przez trzy trymestry zmiany zachodzą nie tylko u matki, ale przede wszystkim u dziecka. Z połączenia komórek i utworzenia nowej komórki powstaje zarodek, płód i ostatecznie nowy osobnik z pełni wykształconymi narządami. W pierwszym trymestrze przeważa rozwój, czyli zmiany jakościowe, a w drugim i trzecim dochodzi również wzrost, czyli zmiany ilościowe.

 

Ciąża typowa a ciąża podwyższonego ryzyka

Choć ciąża może wzbudzać obawy, to tak naprawdę nie powinna. Istnieją jednak przypadki bardziej skomplikowane i wówczas ciążę określa się jako ciążę podwyższonego ryzyka (więcej o ciąży podwyższonego ryzyka w Babyboom.pl). Jako podstawowy czynnik zwiększający ryzyko traktuje się wiek. Kobieta jest w najlepszej kondycji do rodzenia w wieku od 20 do 30 lat. Już po 30. roku życia wzrasta ryzyko, a po 40. wręcz nie zaleca się rodzić. To samo tyczy się kobiet w wieku poniżej 20 lat, bo organy rodne mogą pozostać jeszcze w pełni niewykształcone. Choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, mózgu, tarczycy - mogą znacznie pogorszyć stan zdrowia kobiety w czasie ciąży. Nie pomagają też otyłość, niezdrowy styl życia, nałogi, a nawet stres. Ważną kwestią wydaje się też odpowiednia budowa miednicy kobiety. W przypadku ciąży pojedynczej, aby określić ją jako ciążę podwyższonego ryzyka, muszą wystąpić powyższe czynniki, z kolei przy ciąży mnogiej automatycznie uznaje się ją za ciążę podwyższonego ryzyka. Na koniec warto wspomnieć o konflikcie serologicznym, który może uszkodzić lub nawet doprowadzić do śmierci dziecka w czasie ciąży, w czasie porodu lub po porodzie. Otóż gdy matka nie posiada we krwi współczynnika Rh, a ojciec posiada, przy czym dziecko dziedziczy go po ojcu, może dojść do konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. Nie oznacza to, iż w takich wypadkach matka i ojciec powinni rezygnować z dziecka, lecz wystarczy wykonywać badania krwi i śledzić sytuację, aby ją nadzorować i zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy