Kiedy zacząć naukę języka obcego u dziecka?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dbać o edukację swojego dziecka. Często więc zastanawiamy się nad tym, od kiedy warto zacząć naukę języka angielskiego naszej pociechy.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jego znajomość w dzisiejszych czasach przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Postaramy się więc odpowiedzieć na to pytanie.

 

Czy zajęcia z niemowlakiem to dobry pomysł?

Troska o zdolności językowe naszych dzieci przybiera na sile. Niektóre instytucje starają się wykorzystać to maksymalnie. Skutkiem tego oferują zatroskanym przyszłością dziecka rodzicom zajęcia językowe… dla niemowląt. Czy jest to dobrym pomysłem? Zdania na ten temat są podzielone. Uczestnictwo w takich zajęciach może co prawda ułatwić dziecku naukę w późniejszym czasie choćby przez to, że będzie ono osłuchanie z jego brzmieniem - nie łudźmy się jednak, że takie zajęcia zagwarantują nam spektakularne efekty.

 

Przedszkolak uczy się chętnie

Znacznie lepszym pomysłem, który naprawdę może pomóc dziecku, jest rozpoczęcie nauki języka obcego w wieku przedszkolnym. Jest to udowodnione naukowo. Mózg kilkulatków rozwija się niezwykle dynamicznie i bez problemu uczy się nowych rzeczy. Dzięki temu w krótkim czasie kilkuletni maluch może nauczyć się wielu słów w języku obcym praktycznie bez żadnego wysiłku. Zajęcia językowe dla dzieci w tym wieku dają więc solidne podwaliny, dzięki którym w późniejszych latach dzieci często mają znacznie mniej trudności z nauką języka obcego.

Warto jednak pamiętać, że zajęcia dla maluchów w wieku przedszkolnym powinny być prowadzone w odpowiedni sposób. Przede wszystkim wskazana jest nauka przez zabawę - śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków czy wspólne gry językowe. Poza tym zajęcia powinny odbywać się w małych grupach oraz nie trwać dłużej niż kilkanaście minut.

 

Wspomóż dziecko w wieku szkolnym

Jeśli Twoje dziecko do tej pory nie miało styczności z językiem obcym, wcale nie musi oznaczać to, że poradzi sobie gorzej niż rówieśnicy, którzy już w przedszkolu uczyli się języków. W wieku szkolnym dzieci przyswajają wiedzę bardzo szybko. Co więcej, z wiekiem uczą się koncentracji, dzięki czemu więcej wynoszą z zajęć.

Warto jedynie pamiętać o tym, że dziecko może potrzebować naszego wsparcia i pomocy. Jak mu ją zapewnić? Jeśli nie czujemy się na siłach zająć się tym samodzielnie, dobrym pomysłem będzie kurs angielskiego dla początkujących, podczas którego dziecko poszerzy zasób słownictwa oraz nauczy się podstawowych zasad gramatyki. Niewielkie grupy na tego typu kursach sprawiają, że dzieci biorą aktywny udział w zajęciach i szybko robią postępy.

 

Podsumowując, naukę języka angielskiego z powodzeniem możemy zacząć już w przypadku dziecka w wieku przedszkolnym. Maluchy w tym wieku są w stanie przyswoić bez wysiłku wiele nowych słów - to zaś sprawi, że na kolejnych etapach edukacji będzie im znacznie łatwiej. Pamiętajmy jednocześnie, by nie przeciążyć młodego organizmu dziecka - nauka powinna mieć formę wesołej zabawy. Wtedy będzie nie tylko efektywna, ale również bezpieczna.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy