Cykliczna wystawa sztuki Salvadora Dali w Rzeszowie organizowana przez Norberta Pyffla oraz Fundację Art United Hunters

Ponad 30 uznanych artystów i tylko 3 dni na to, by obejrzeć ich prace. Norber Pyffel zaprasza do podziwiania znakomitych dzieł sztuki współczesnej. Wśród nich można było obejrzeć te, które wyszły spod pędzla jednego z najbardziej znanych Hiszpanów - samego Salvadora Dali.

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Rzeszowie-Jasionce zmieniło się w czerwcu 2017 roku w galerię znakomitych dzieł sztuki współczesnej. Wśród nich można było obejrzeć te, które wyszły spod pędzla jednego z najbardziej znanych Hiszpanów - samego Salvadora Dali. W dniach 2 i 4 czerwca 2017 roku odbyły się Międzynarodowe Targi Art United Fair. Nieprzypadkowo wybór organizatorów padł na województwo podkarpackie i nowoczesny obiekt w Rzeszowie-Jasionce. Z jednej strony spełnia on wszelkie normy bezpieczeństwa, a z drugiej powierzchnia ponad 4800 m2 pozwala na odpowiednią ekspozycję nawet dużej liczby dzieł sztuki.

Główną atrakcją, a zarazem przemyślanym zabiegiem organizatorów wystawy, Fundacji Art United Hunters oraz Norberta Pyffla, była prezentacja prac Salvadora Dali. Wśród dzieł katalońskiego twórcy oglądać można głównie akwaforty i litografie, prezentujące motywy, które stale powracały w twórczości Dalego. Pojawiły się więc odniesienia do mitologii i popkultury, do tajemnic ukrytych w podświadomości, a także przedstawienia Gali – jego żony i muzy zarazem. Uwagę publiczności przyciągnął jednak nie tylko znakomity surrealista. Polska sztuka współczesna była reprezentowana przez takich klasyków jak Henryk Stażewski, Franciszek Starowieyski, Edward Krasiński czy Wojciech Fangor. Ten ostatni wzbudził szczególne zainteresowanie publiczności, jako że wystawa zahacza o rozmaite zjawiska ze sztuki XX wieku. Biało-niebieska krowa, sygnowana przez Wojciecha Fangora, przywołuje plenerową wystawę sztuki współczesnej – „Cow Parade”, gdy to nie koneser sztuki musiał jej szukać w galeriach, ale
sztuka (w tym przypadku w postaci identycznych modeli krów, ale poddanych dowolnej fantazji zaproszonych twórców), wyszła na ulice.

Ekspozycja w G2A Arena zgromadziła też prace takich artystów jak: Stanisław Młodożeniec, Andrzej Kreutz-Majewski, Jan Wyżykowski, Joanna Kirstein, Szymon Urbański, Maciej Wieczerzak, Róża Kordos, Marta Tomczyk, Andrzej Cisowski, Agata Kleczkowska, Agnieszka Sandomierz, Anna Szprynger, Jakub Słomkowski, Janusz Kotlewski, Kajetan Sosnowski, Ula Niemirska, Szymon Ziarek.

Tak skonstruowana wystawa to ukłon w stronę publiczności. Zarówno szerokie spektrum poruszanych tematów, wybór miejsca łączącego kulturę z biznesem, jak i zgromadzenie prac artystów rozpoznawalnych i tych, którzy budują swoje nazwiska, okazało się pomysłem, który trafił w gusta miłośników sztuki. Jak podkreśla jedna z odwiedzających wystawę: "Gdy dowiedziałam się z radia, że będę mogła niedaleko swojego domu zobaczyć prace Salvadora Dali, myślałam, że się przesłyszałam. Poszłam na wystawę dla niego. Jednak gdy zobaczyłam inne obrazy i rzeźby, zostałam dłużej. Poznałam nazwiska kilku ciekawych artystów, których rozwój będę śledzić".

Ci, którzy nie zdążyli odwiedzić wystawy, nie mają się czym martwić. Jak poinformował nas Norbert Pyffel z Galeria Bagno 2: już planuje on nowe realizacje w tym obiekcie.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy