Akai MPC Live – studio muzyczne w jednym urządzeniu

Każdy, kto uważa się za muzyka – czy to początkującego amatora, czy też profesjonalistę z długim stażem – doskonale zna produkty firmy Akai. Producenci muzyki niejednokrotnie mieli szansę zapoznać się z produktami Akai, a w ostatnim czasie mogli przetestować nowość - Akai MPC Live.

MPC, czyli Music Production Center

Jak sama nazwa wskazuje, Akai MPC Live to przenośne centrum produkcji muzyki. Ci producenci, którzy mieli z podobną stacją roboczą do czynienia, wiedzą, jakie możliwości daje takie urządzenie. Ci zaś, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem muzyki, będą zaskoczeni ilością funkcji wbudowanych we wspomnianą stację. Model MPC Live to bowiem coś więcej niż kilka przycisków i pokręteł – w tej niewielkiej skrzynce kryje się prawdziwa skarbnica do produkcji muzyki.

Kontroler MPC Live zawiera szesnaście padów, reagujących nawet na stosunkowo delikatny docisk użytkownika. Ich dodatkowym atutem jest kolorowe podświetlenie, które doskonale sprawdza się w warunkach koncertowych i podczas wieczornej pracy nad nową muzyką. Uzupełnieniem padów jest 8-przyciskowy Pad Bank. Pracę producenta ułatwiają też liczne pokrętła, odpowiedzialne m. in. za nawigację po ekranie. Stacja Akai MPC Live wyposażona jest też w 22 przyciski funkcyjne. Prawie siedmiocalowy wyświetlacz daje doskonały podgląd na swoją pracę – jest na tyle duży, że wszystko dokładnie na nim widać, i na tyle mały, że nie utrudnia pracy na padach i pokrętłach. Wyposażono go ponadto w interfejs dotykowy. Ilość złączy, jakie znajdują się w modelu Akai MPC Live, jest naprawdę imponująca – można wśród nich wymienić m. in. wejścia RCA, MIDI, TRS, porty USB itp. Przy użyciu MPC Live można nagrywać w dwóch trybach: autonomicznym i kontrolera, z czego oba charakteryzuje bardzo wysoka rozdzielczość nagrywania. Wiele osób mówi, że liczy się wnętrze – warto więc wspomnieć, że stacja robocza MPC Live wyposażona jest w procesor czterordzeniowy ARM. Cortex. A17 (1,8 GHz), pamięć 16 GB i 2 GB RAM. Taka mieszanka funkcji daje urządzenie, którego nie może zabraknąć w podstawowym wyposażeniu każdego producenta muzyki.

 

Ulepszone wydanie

Każdy producent, mający do czynienia ze sprzętem Akai, szybko zauważy, ile przydatnych nowości można znaleźć przy bliższych oględzinach Akai MPC Live. Najważniejszą chyba kwestią, bardzo istotną przede wszystkim dla tych muzyków, którzy korzystają ze swojego MPC podczas występów na żywo, jest dostosowanie urządzenia do ciągłego transportowania i używania w różnych, często trudnych warunkach. Model Akai MPC Live zawdzięcza to wyjątkowo solidnej, mocnej obudowie, której niestraszne jest przewożenie i przenoszenie z miejsca na miejsce. Model nie jest przy tym przesadnie ciężki – waży 2,7 kg. Kolejna kwestia, która odróżnia Akai MPC Live od jego poprzednika (MPC Touch), to wysokość – dzięki zwiększeniu tego wymiaru na tylnej ścianie pojawiła się większa ilość gniazd, co z pewnością niejednemu producentowi muzyki ułatwi pracę.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy