Tańszy prąd - większe oszczędności

Statystki wskazują, że spory odsetek Polaków przepłaca za prąd. Dlaczego tak się dzieje?

Mimo że na rynku jest wielu dostawców energii elektrycznej, Polacy niekoniecznie wybierają tych, których oferta byłaby dla nich najkorzystniejsza. Wiele osób przepłaca za prąd, nawet o tym nie wiedząc. Jeszcze przed 2007 r. zmiana dostawcy prądu była niemożliwa, od tamtej pory wiele się jednak zmieniło. Teraz można dowolnie wybierać między różnymi firmami. A Ty – czy zastanawiałeś się nad korzystniejszą opcją?

 

Zmiana dostawcy

Od 2007 r. dostawcę prądu zmieniło ok. 154 tys. firm oraz ponad 372 tys. klientów indywidualnych. To wprawdzie duże liczby, ale jeśli wziąć pod uwagę, że w naszym kraju jest 13,5 mln gospodarstw domowych, nie są one tak oszałamiające. Znaczna część osób po prostu nie wie, że może skorzystać z bardziej opłacalnej oferty od innego dostawcy. A tymczasem tańszy prąd jest na wyciągnięcie ręki.

 

Tania energia dla domu

Aby zmienić dostawcę prądu, nie trzeba załatwiać wielu formalności. Załatwi je za Ciebie nowy dostawca, na którego się zdecydujesz. Wystarczy, że upoważnisz wybraną przez siebie firmę do przeprowadzenia całej procedury. Nie będziesz więc musiał samodzielnie wypowiadać umowy dotychczasowemu sprzedawcy ani zawierać nowej z operatorem systemu dystrybucyjnego. Wszystko to zrobi za Ciebie nowy dostawca. Będziesz musiał tylko przesłać dotychczasowemu sprzedawcy odczyt licznika i rozliczenie końcowe, o ile zajdzie taka potrzeba.

 

Zachowaj czujność

Po zmianie dostawcy energii spodziewamy się na ogół korzystnych zmian. Nie zawsze jednak wychodzi nam ona na dobre. Należy koniecznie zachować czujność przy zawieraniu umowy z nową firmą. W tej branży, jak w każdej innej, również zdarzają się oszuści. Zwracaj uwagę na wszystkie zapisy w umowie, aby np. nie wykupić razem z energią abonamentu telefonicznego czy ubezpieczenia, jeśli nie potrzebujesz takich usług.

 

Rosnąca konkurencja

Od 2007 r. rokrocznie pojawia się na rynku coraz więcej dostawców energii elektrycznej. Wśród nich są również telewizje kablowe oraz operatorzy telefonii komórkowej. W celu zwiększenia zysków wykorzystują oni zarówno własne bazy klientów, kapitał finansowy oraz swoją rozpoznawalność. Tak duża konkurencja jest zjawiskiem korzystnym dla potencjalnych klientów, którzy mogą dowolnie wybierać między różnymi ofertami.

 

Cena energii elektrycznej nie u każdego dostawcy jest taka sama – warto o tym pamiętać. Nie decyduj się na pierwsze lepsze rozwiązanie, porównaj poszczególne oferty i wybierz tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Dzięki zmianie sprzedawcy prądu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Bardzo atrakcyjne warunki proponuje np. firma Po Prostu Energia S.A.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy