Jak negocjować lepsze wynagrodzenie?

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej i nie wiesz, jaką kwotę wynagrodzenia powinieneś podać? A może chcesz wynegocjować podwyżkę w obecnej pracy? Sprawdź, w jaki sposób rozmawiać o pensji.

Po pierwsze: rzetelne przygotowanie

Aby przekonać przyszłego lub obecnego kierownika o swoich racjach, musisz je odpowiednio uargumentować. Postaraj się przekonać rozmówcę, że z wyższej kwoty wynagrodzenia skorzysta cała firma – powiedz, co możesz zaoferować ze swojej strony, jak usprawnić codzienną pracę i zwiększyć ogólne przychody. Jeśli masz pomysł na innowacyjne rozwiązanie problemów lub projekt, który przyniesie duży zysk, zaprezentuj go. Dzięki temu będziesz postrzegany jako osoba kreatywna, działająca na rzecz dobra firmy – a w takich pracowników warto inwestować. Argumentem przemawiającym za podwyżką jest też z pewnością większy nakład lub zmiana obowiązków: jeśli w Twojej pracy pojawiły się nowe zadania, masz pretekst do negocjacji warunków zatrudnienia.

 

Po drugie: fakty i doświadczenie

Nic nie przemawia bardziej niż konkrety. Starasz się o nową pracę i zależy Ci na wyższej pensji? Powiedz, dlaczego na nią zasługujesz: omów swoje zadania w poprzednich miejscach zatrudnienia, wspomnij o sukcesach, zaprezentuj świadectwa i certyfikaty. Chcesz zyskać podwyżkę w swojej firmie? Pokaż, jak rozwinąłeś się od czasu rozpoczęcia pracy. Przeanalizuj, w jaki sposób wpłynęła ona na zysk firmy, przypomnij o osiągnięciach i Twojej roli w zakończonych projektach. Jeśli w międzyczasie zrobiłeś kurs, który podniósł Twoje kwalifikacje zawodowe, koniecznie powiedz o tym, przedstawiając stosowny dokument.

 

Po trzecie: uważne słuchanie drugiej strony

Nie nastawiaj się tylko na swoje potrzeby – ultymatywne żądanie większej kwoty pieniędzy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zamiast tego porozmawiaj o bieżącej sytuacji w firmie, omów plany na przyszłość. Zapytaj szefa, jak postrzega Twoją pracę, czy jest z niej zadowolony i jak widzi Twoje stanowisko/obowiązki za kilka miesięcy czy lat. Uwzględnij jego punkt widzenia i przygotuj się na alternatywne rozwiązania.

 

Po czwarte: sztuka kompromisu

Osiągnięcie rozstrzygnięcia satysfakcjonującego dla obu stron nie zawsze jest proste. Dlatego jeszcze przed rozmową warto zastanowić się, na jakie ustępstwa jesteśmy skłonni pójść. Eksperci przekonują, że podczas rozmowy o kwocie wynagrodzenia warto zawyżyć proponowaną sumę, a następnie ją negocjować. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo uzyskania satysfakcjonującej pensji. Można również przedstawić oczekiwania finansowe w formie „widełków” lub zapytać szefa, jaką kwotę może zaproponować. Najważniejsze, żeby nie stawiać żądań, lecz otworzyć się na konstruktywną dyskusję, która pozwoli znaleźć rozwiązanie zadowalające zarówno pracownika, jak i kierownictwo.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy