Jak zacząć życie w Niemczech?

Zastanawiasz się nad przeprowadzką do Niemiec? Nie zapomnij o żadnym szczególe!

Polacy, którzy decydują się na wyjazd do Niemiec (w celach zarobkowych czy jakichkolwiek innych), ze zrozumiałych względów mają początkowo wątpliwości. Co zrobić po przyjeździe do kraju nad Odrą? Gdzie skierować pierwsze kroki? Do jakich urzędów należy się udać? Jak zorganizować sobie życie po przenosinach? Są to pytania, które zadaje sobie każdy, kto przeprowadza się na stałe do innego kraju. W poniższym artykule udzielamy kilku pomocnych wskazówek.

 

Pierwsze kroki

Każdy wyjazd za granicę trzeba najpierw dobrze przemyśleć i zaplanować. W przeciwnym razie możemy narazić się na wiele nieprzyjemności. Przed wyjazdem do Niemiec należy w pierwszej kolejności nauczyć się języka niemieckiego w stopniu pozwalającym na bezproblemowe komunikowanie się z innymi. To na pewno wiele ułatwi. Ważne jest również zaoszczędzenie większej sumy – w końcu przecież będziesz musiał przetrwać w obcym kraju do pierwszej wypłaty.

Przed wyjazdem należy również poszukać w internecie ofert dotyczących sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Innym źródłem informacji jest lokalna prasa. Znalezienie odpowiedniego lokum może przysporzyć niemałych trudności. Dlatego o mieszkaniu warto pomyśleć na długi czas przed przenosinami.

Ważne jest również stałe źródło utrzymania. Aby znaleźć pracę w Niemczech, możesz skorzystać z polskich lub niemieckich stron internetowych z ofertami pracy.

 

Co po przyjeździe do Niemiec?

Jeśli już znajdziesz mieszkanie, będziesz musiał/a załatwić formalności związane z meldunkiem. Masz na to od siedmiu do czternastu dni (w zależności od kraju związkowego). Jeśli w tym czasie się nie zameldujesz, zapłacisz grzywnę. Do wypełnienia procedury będzie Ci potrzebny dowód tożsamości oraz formularz meldunkowy.

Po przyjeździe warto też założyć konto w jednym z banków. Kluczowe jest rozeznanie się w co najmniej kilku ofertach – wybierz tę, która będzie dostosowana do Twoich oczekiwań.

 

Busy do Niemiec: Pomorskie

Przeprowadzasz się do Niemiec? Skorzystaj z dobrej linii autobusowej. Przewozy do Niemiec w województwie pomorskim organizuje firma Beata Bus.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy