Profesjonalny gramofon - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Płyty winylowe przeżywają właśnie swój renesans, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie niezawodnego gramofonu, który posłuży nam przez kolejne lata.

Czym jest i jak działa gramofon?

Jeszcze przed pojawieniem się odtwarzaczy CD gramofony były jedynym źródłem dźwięku dla każdego DJ-a. Popularyzacja płyt CD sprawiła, że ostatnimi czasy gramofony częściej mogliśmy spotkać w domowym zaciszu niż na stole DJ-skim. Dziś moda na klasyczne brzmienia wraca, a same gramofony służą do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach winylowych. Wszystko odbywa się za pomocą igły, która najpierw penetruje wyżłobienia na płycie, a następnie wpada w drgania.

 

Różnice pomiędzy gramofonem DJ-skim a domowym

Gramofony przeznaczone specjalnie dla DJ-ów zdecydowanie różnią się od tych, które możemy zobaczyć w niektórych domach. Do podstawowych różnic między tymi dwoma rodzajami sprzętu należy zaliczyć sposób odtwarzania muzyki. Gramofony, które są częścią konsoli DJ-a, to w pełni manualne maszyny. Oznacza to, że wszystkie czynności związane z odtwarzaniem dźwięku z płyty winylowej wykonuje użytkownik. To on musi zadecydować, kiedy położyć igłę na płytę i kiedy ją zdjąć. Urządzenia domowe takie czynności wykonują automatycznie, bez żadnej ingerencji użytkownika. Szeroki wybór sprzętu dla DJ-a znajdziesz na stronie https://www.studiopro.pl/produkty/produkty/dj-vj/gramofony,2,2400

Kolejną bardzo ważną różnicą między profesjonalnym gramofonem DJ-a a sprzętem domowego melomana jest silnik. Ten w gramofonie DJ-a jest zdecydowanie mocniejszy i posiada zwiększoną moc obrotową. Dodatkowo bardziej zaawansowany sprzęt wyposażony jest w bezpośredni napęd Direct-Drive. Audiofile używają gramofonów z napędem paskowym Belt-Drive. Zauważalną różnicą jest sposób wykonania. Urządzenie dla DJ-a jest dużo bardziej wytrzymałe, ale nie przekłada się to na wyższą cenę. Nawet najlepszy sprzęt przeznaczony do miksowania muzyki finalnie i tak będzie tańszy od produktów automatycznego zestawu domowego ze średniej półki.

 

Wybierz gramofon pod jego zastosowanie

Wybór odpowiedniego gramofonu powinien być uzależniony od stopnia naszego doświadczenia na scenie. Zawodowy DJ nie może sobie pozwolić na kompromisy. Potrzebuje gramofonu najwyższej jakości. Dlatego przy zakupie musi zwrócić szczególną uwagę na szybkość i niezawodność napędu bezpośredniego oraz na wytrzymałość takich elementów jak wkładka, igła czy ramię urządzenia.

Łatwiejszy wybór ma osoba stawiająca pierwsze kroki w miksowaniu muzyki. Powinna ona wybrać tańszy odpowiednik gramofonu, który jest gotowym zestawem zawierającym wszystkie elementy. Kupno sprzętu używanego może być dobrym rozwiązaniem. Początkujący użytkownik powinien zdać sobie sprawę z tego, że pierwszy gramofon ma służyć głównie do nauki jego obsługi. Na bardziej zaawansowany sprzęt jeszcze przyjdzie czas!

 

Decydując się na zakup profesjonalnego gramofonu, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego sposób wykonania i parametry. Warto zainwestować w sprzęt, który ma mocny silnik i wytrzymałą konstrukcję. Zaawansowana wiedza na temat budowy samego urządzenia i jego komponentów z pewnością ułatwi nam dopasowanie gramofonu do naszych potrzeb.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy