Lecznicza marihuana

Marihuana jest w Polsce nielegalna, ale można jej używać w celach leczniczych. Znajduje zastosowanie m. in. w leczeniu jaskry, stwardnienia rozsianego oraz chorób nowotworowych.

Spory wokół marihuany trwają od niepamiętnych czasów. Z jednej strony barykady są ci, którzy wrzucają ją do jednego worka razem ze wszystkimi innymi narkotykami, z drugiej natomiast ci, którzy starają się wskazać na zasadniczą różnicę dzielącą marihuanę od cięższych narkotyków. W Polsce, a także w wielu innych krajach Europy używanie marihuany w celach rekreacyjnych wciąż jest nielegalne, ale stopniowo następuje proces tzw. dekryminalizacji, w ramach której łagodzi się sankcje karne stosowane wobec konsumentów konopi. Pomijając jednak regulacje prawne, warto zauważyć, że marihuana może być nieocenioną pomocą w przypadku niektórych chorób.

 

Lecznicze zastosowania marihuany

Marihuanę od wieków stosuje się w medycynie ludowej. Roślina ta łagodzi objawy jaskry, uśmierza bóle charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego, poprawia samopoczucie podczas chemioterapii nowotworów, a także wpływa pozytywnie na łaknienie u osób chorych na AIDS. W chińskim ziołolecznictwie konopie znajdowały zastosowanie w przypadku owrzodzeń, ran oraz poparzeń. Nasiona konopi przyjmowane doustnie w formie pasty działają przeciwzapalnie, przeczyszczają i odrobaczają żołądek. Marihuana pozwala też uporać się z takimi dolegliwościami jak bezsenność, migreny czy różne przypadłości neurologiczne. Zwłaszcza osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane używają marihuany w celach leczniczych. Konopie umożliwiają chorym spokojny sen, którego nie są w stanie im zapewnić konwencjonalne środki farmakologiczne.

 

Waporyzator – alternatywa dla palenia

Niedawno na polskim rynku pojawiły się tzw. vaporizery (waporyzatory) – urządzenia, dzięki którym można inhalować susz marihuany nie poprzez dym, wytwarzający się przy paleniu, lecz poprzez parę, którą wydzielają podgrzewane w urządzeniu kwiatostany. Czy warto zaopatrzyć się w takie urządzenie? Jak najbardziej. Czy wiesz, że podczas palenia suszu do cennych substancji leczniczych dołączają substancje smoliste, szkodliwe dla zdrowia? Wdychanie pary jest dużo łagodniejsze dla płuc, a poza tym para zawiera znacznie więcej związków sprzyjających leczeniu. Konsumenci marihuany mogą wybierać między różnymi rodzajami vaporizerów. Do najpopularniejszych należą: xvape, crafty, mighty oraz flowermate. Dużym powodzeniem cieszą się też vaporizery firmy Storz & Bickel, dostępne na stronie https://vapuj.pl/.

 

Marihuana okazuje się skuteczna w sytuacjach, w których tradycyjne leki zawodzą. Mimo że w najbliższych latach konopie prawdopodobnie nie zostaną w Polsce zalegalizowane, to jednak część osób dotkniętych wspomnianymi powyżej schorzeniami może, nie łamiąc litery prawa, korzystać z ich dobroczynnych właściwości.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy