Jak podróżować tanio z całą rodziną?

Rodzinne wakacje to wyzwanie dla budżetu, ale jeśli wiemy gdzie i czym na nie pojechać, mogą być bardzo atrakcyjne, a przy tym nie ogołocą naszego konta bankowego. Ważne, aby zadowolone były nie tylko dzieci. Rodzice powinni dopasować podróż również do swoich potrzeb.

Podróżując rodzinnie, możemy zaoszczędzić dokładnie na tym samym, na czym oszczędzamy, podróżując w parze lub solo. Mowa o tańszym transporcie, noclegu, wyżywieniu i zwiedzaniu. A przy tym taniej nie oznacza gorzej. Choć w tym przypadku cięcie kosztów będzie się wiązało z bardziej zaawansowanym podejściem logistycznym. Warto jednak podjąć wyzwanie. Wakacje i wyjazdy rodzinne integrują. Dzikie, ekonomiczne wyprawy są idealną sposobnością, aby nauczyć dzieci czegoś praktycznego. W ten sposób zaszczepiamy też młodym bakcyla do podróżowania oraz poznawania świata i ludzi. Tanie wypady z całą rodziną nie muszą oznaczać nudy (jest wręcz przeciwnie!), ani odmawiania sobie wakacyjnych przyjemności.

 

Miejsca przyjazne rodzicom

Właściciele hoteli i pensjonatów zazwyczaj rozumieją potrzeby rodzin z dziećmi i starają się im nieco ułatwić życie. Dlatego w wielu miejscach noclegi dla dzieciaków (w zależności od wieku) są tańsze nawet o 50%, a dostawki dla kilkulatków przewidziane jako gratisowe. Tak naprawdę wczasy z noclegiem w hotelu dla trzech czy czterech osób nie muszą być zabójczo drogie. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, opłaty za niektóre usługi dla nich stanowią jedynie wartość dodaną, a najwięcej pieniędzy i tak wydamy na siebie, czyli dorosłych. Zanim zdecydujemy się na wyjazd w konkretne miejsce, sprawdźmy, który z hoteli czy pensjonatów jest przyjazny dzieciom i rodzicom. Szukajmy miejsc z ogólnodostępną kuchnią, placami zabaw oraz takich, które są rekomendowane przez rodziny z dziećmi. Aby jednak nie myśleć ciągle o dzieciach (to przecież wakacje), warto rozejrzeć się za hotelem, który w cenie pobytu oferuje zajęcia zorganizowane dla dzieciaków oraz opiekę animatorów.

 

Tanie bilety, nie tylko na pociąg

Przyjęło się sądzić, że rodzinie do wspólnych podróży służy samochód. Koniecznie duży, model kombi, z dodatkowym bagażnikiem dachowym. Na niektóre wyjazdy samochód rodzinny rzeczywiście jest niezastąpiony. Ale niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, warto sprawdzić, jakie inne opcje transportu mamy jeszcze do wyboru. Przemieszczanie się koleją lub autobusami czy autokarami to jedna z tańszych alternatyw. Przekonują do tego rozmaite ulgi i zniżki przygotowane dla dzieci oraz całych rodzin. Wielu przewoźników (zwłaszcza kolejowych) oferuje np. bilety rodzinne, które obniżają koszt przejazdu dla każdej osoby nawet o 30%. Jeszcze wyższe zniżki mają dzieci i ucząca się młodzież do lat 16. Od czasu do czasu również linie lotnicze idą na rękę rodzinom i organizują specjalnie dla nich promocje na poszczególne przeloty krajowe i zagraniczne.

 

Campingi i domki agroturystyczne

Wczasy na campingach i w gospodarstwach agroturystycznych uchodzą za jedne z najtańszych. Ale czy naprawdę takie są, szczególnie jeśli rozpatrzymy koszty z perspektywy całej rodziny? Agroturystyka rzeczywiście stanowi bardzo interesującą alternatywę – i pod względem ceny, i pod względem jakości wypoczynku. Pobyt z dala od miejskiego zgiełku, swojskie jedzenie, kontakt z naturą i wiele atrakcji (nie tylko dla dzieci) składają się na bardzo atrakcyjną opcję urlopu rodzinnego. Ceny za pobyt w kwaterach agroturystycznych są niskie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wszystko to, co dostajemy w zamian. Camping natomiast może być tanią alternatywą w zależności od lokalizacji. W ostatnich czasach ta forma wypoczynku stała się po prostu modna, a zatem wiele pól campingowych z powodzeniem konkuruje z kilkugwiazdkowymi hotelami. Zwłaszcza za granicą, w popularnych kurortach obleganych przez turystów. W Polsce camping dość opłacalny jest nad morzem, gdzie typowo hotelowe wakacje mogą nas drogo kosztować.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy