Naprawdę długi urlop – jak pogodzić go z pracą?

Są ludzie, którzy nie mogą wytrzymać bez pracy dłużej niż jeden dzień. Większość jednak, przynajmniej od czasu do czasu, potrzebuje od niej odetchnąć. Często standardowy urlop to za mało, by naprawdę odpocząć. Jak zyskać naprawdę długi wypoczynek?

 

Urlop marzeń

Lata pracy na etacie przyprawiają nie tylko o chroniczny ból pleców, ale też o poczucie, że świat stoi przed nami otworem, a my zamiast go poznawać siedzimy za biurkiem. Marzy nam się wtedy długi urlop, który moglibyśmy spożytkować na coś więcej niż koszenie trawnika i porządki w piwnicy. Jakie mamy opcje jako pracownicy etatowi?

Pracownik zatrudniony na etat, związany ze swoją firmą mniej niż 10 lat, ma prawo, a wręcz obowiązek, wybrania w ciągu roku 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Czy jeśli w tym czasie nie wykorzysta żadnego dnia urlopu na żądanie, jego wakacje mogą trwać nieprzerwanie miesiąc? Teoretycznie, wplatając w to weekendy, mogłoby tak być. W praktyce rzadko się to zdarza, już zresztą Kodeks pracy przewiduje wiele odstępstw od tej zasady. Także my sami chętnie dzielimy urlop na mniejsze części i staramy się w tej kwestii dogadać z resztą współpracowników. Trudno więc patrzeć na standardowy urlop wypoczynkowy jak na okazję do odbycia podróży marzeń, zwiedzenia kawałka świata i dotarcia w głąb siebie.

 

Gap year na etacie

Co jednak, jeśli tego właśnie potrzebujemy, ale nie chcemy odchodzić z pracy? Pozostaje nam wtedy urlop bezpłatny. Na zasadach określonych Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do skorzystania z takiego urlopu. Dokładne ustalenia co do czasu jego trwania oraz ewentualnej nagłej konieczności powrotu do pracy, to kwestia umowy między pracownikiem a jego pracodawcą. Urlop bezpłatny możemy wziąć na dowolny czas – na trzy dni, trzy miesiące, trzy lata, a nawet więcej. Im dłuższy jednak wypoczynek planujemy, tym staranniej powinniśmy zadbać o zaplecze finansowe. Przydadzą się więc oszczędności, które prędko nie stopnieją. Pamiętajmy też, że pracodawca nie zawsze musi zgodzić się na urlop bezpłatny. Nie ma wyjścia tylko w kilku określonych Kodeksem pracy sytuacjach (np. gdy wnioskujemy o urlop wychowawczy). W pozostałych wiele zależy od nastawienia naszego szefa czy sytuacji panującej w firmie.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy