Spinning – zalety treningu na rowerach spinningowych

Trening na rowerze spinningowym zawiera elementy cardio i fitnessu. Znakomicie podnosi sprawność organizmu, podkręca spalanie tkanki tłuszczowej i wzmacnia mięśnie nóg. Nie jest to bynajmniej trening zarezerwowany dla kolarzy.

 

Fitcyckling na dobrą formę

Na rozkładówce zajęć w klubie fitness czy na siłowni, spinning może pojawić się również pod nazwą indoor cyckling lub fitcyckilng. Warto pamiętać, że rowery spinningowe znacznie różnią się od zwykłych rowerków treningowych (stacjonarnych), które wielu z nas posiada również w domu. Rower spinningowy jest znacznie bardziej funkcjonalny, by umożliwić wykonywanie różnych ćwiczeń, nie tylko pedałowanie. Ma także opcje dostosowania do użytkownika poziomu i wysokości kierownicy oraz siodełka. Można na nim ćwiczyć w specjalnym, przypinanym obuwiu SPD. Co najważniejsze jednak rower do spinningu daje możliwość zmiany obciążenia, pedałujemy więc naprzemiennie bardzo szybko, spalając tkankę tłuszczową, i ze znacznym obciążeniem, ćwicząc mięśnie nóg oraz pozostałe partie mięśniowe.

 

Zalety spinningu

Fitcyckling znakomicie przygotowuje do sezonu rowerowego, ale i do chodzenia po górach czy biegania. Podczas treningu ćwiczymy przede wszystkim mięśnie nóg, jednak dobry instruktor tak układa ćwiczenia, by pracowały również ramiona, plecy, pośladki i brzuch. Poza tym regularne trenowanie spinningu wzmacnia ogólną wydolność organizmu. Naprzemienne pedałowanie na przyśpieszeniu i obciążeniu to znakomity trening interwałowy. Można więc jednocześnie budować formę i spalać tkankę tłuszczową.

 

Jak przygotować się na spinning?

Trening trwa zwykle godzinę, zaczyna się od rozgrzewki, a następnie przechodzimy do etapu właściwego. Spinning odbywa się przy muzyce, co go niewątpliwie ułatwia, a jednocześnie jest dodatkowym zastrzykiem endorfin. Jest to jednak trening dla wytrwałych. Po godzinie zejdziemy z roweru zmęczeni i solidnie spoceni. Warto więc zaopatrzyć się przedtem w ręcznik i butelkę wody. Na rowerze spinningowym można ćwiczyć w zwykłych butach sportowych, które mocuje się do pedałów.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy