Na co zwrócić uwagę, kupując używany aparat fotograficzny?

Fotografia to drogie hobby. A jeśli ktoś już w nią wpadnie, łatwo nie wyjdzie. Głodni nowych doświadczeń fotograficznych, wydajemy ciężko zarobione pieniądze na kolejne akcesoria i nowsze modele aparatów. Nie zawsze jednak musimy kupować nowiutki sprzęt ze sklepu.

Zakup używanego aparatu fotograficznego jest dość ryzykownym krokiem, ale jeśli będziemy kuci na cztery nogi, może nam się naprawdę opłacać. Nowe modele lustrzanek pojawiają się na rynku tak szybko, że we wtórnym obiegu krąży całe mnóstwo jedynie ciut starszych, ale wcale nie gorszych modeli.

 

Co sprawdzić, wybierając używany aparat?

Odpowiedź nie będzie zbyt precyzyjna: trzeba sprawdzić wszystko. Od sprzedawcy musimy uzyskać jak najwięcej informacji o sprzęcie. Nie tylko, kiedy został kupiony, ale także kiedy był ostatnio używany, a nawet w jakich warunkach. Np. fotografowanie w trudnych warunkach atmosferycznych nie ma zbyt korzystnego wpływu na poszczególne podzespoły aparatu i warto o tym pamiętać.

Sprzedawca powinien nas też poinformować o przebiegu aparatu, czyli podać liczbę wykonanych zdjęć. Jeśli mamy wątpliwości, możemy sprawdzić to sami, przyglądając się plikowi EXIF lub korzystając ze specjalnego programu.

Oględziny aparatu powinny być równie szczegółowe. Aparat trzeba obejrzeć z każdej strony w poszukiwaniu rys, pęknięć czy innych śladów wskazujących na mocne wyeksploatowanie. Na samym oglądaniu, rzecz jasna, się nie kończy. Sprzedający musi pozwolić nam zrobić dowolną liczbę zdjęć aparatem, przetestować go w różnych ostrościach i warunkach oświetleniowych, a także na statywie. Musimy sprawdzić czy aparat działa w pełnym zakresie przysłon oraz czy obiektyw jest w pełni sprawny.

 

Dla kogo używany aparat?

Może się wydawać, że zakup używanego sprzętu fotograficznego to zadanie wyłącznie dla znawców tematu. Dobry aparat z drugiej ręki możemy jednak nabyć nawet, jeśli jesteśmy początkującymi fotografami. Wówczas o pomoc w zakupie wystarczy poprosić bardziej doświadczonego fotografa, który pojedzie z nami obejrzeć sprzęt.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy