Wosk pszczeli i jego zastosowanie kosmetyce

Wosk potrzebny jest pszczołom do budowy ula i plastrów miodu. Po zbiorach pszczelarze wytapiają i oczyszczają wosk, a później trafia on do naszych kosmetyków oraz leków. Jakie właściwości posiada wosk pszczeli i jak go wykorzystać?

Jak wszystkie produkty pszczele, również wosk ma nieocenione walory, choć stanowi niejako produkt uboczny procesu wytwarzania miodu. Pszczoły robotnice wydzielają go poprzez specjalne gruczoły znajdujące się w odwłoku. Po wytopieniu i sklarowaniu, naturalny i czysty wosk pszczeli znajduje zastosowanie w produkcji świec, leków oraz kosmetyków. Świece z wosku pszczelego mają cudowny wpływ na układ oddechowy i nie zanieczyszczają wdychanego powietrza. Medykamenty z woskiem pszczelim to m.in. maści i kremy wspomagające gojenie, natłuszczające, a także lecznicze w terapii dermatoz, takich jak łuszczyca, trądzik czy świerzb.

 

Kremy i balsamy z woskiem pszczelim

W produkcji kosmetyków wosk pszczeli pełni przede wszystkim funkcję naturalnego emulgatora, polepszającego konsystencję kosmetyków. Nadaje im odpowiednią tłustość i sprawia, że balsamy łatwiej rozprowadzają się na skórze. Po kosmetykach z dodatkiem wosku pszczelego możemy spodziewać się bogatych właściwości pielęgnacyjnych. Składnik ten natłuszcza, nawilża, chroni naskórek przed nadmierną utratą wody oraz wspomaga gojenie. Dzięki wysokiej zawartości kwasu palmitynowego, polifenoli czy karotenoidów, wosk pszczeli cechuje się silnym działaniem przeciwzapalnym. Kremy z jego dodatkiem są polecane do cery wrażliwej, odwodnionej, dojrzałej i trądzikowej. Na skórę normalną i zdrową ma przede wszystkim działanie kojące i ochronne.

 

Wosk pszczeli w domowych kosmetykach

W domu z łatwością stworzymy kosmetyk na bazie wosku pszczelego. Możemy go stosować jako pomadkę lub maść. Dwie łyżeczki wosku pszczelego w postaci małych drażetek (do kupienia w sklepie z półproduktami kosmetycznymi) mieszamy z dwiema łyżeczkami dowolnego oleju oraz taką samą ilością hydrolatu kwiatowego lub owocowego. Całość podgrzewamy w rondelku do uzyskania płynnej konsystencji, a następnie przelewamy do pojemniczka i czekamy aż stężeje. Dodając pigment, otrzymamy kolorową pomadkę do ust lub cień do powiek w kremie.

 

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy