Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje na zasadzie „od pierwszego do pierwszego”. W jaki sposób najlepiej zaoszczędzić pieniądze? Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to zwykłe konto w banku, na które wpłacane są pieniądze. Działa podobnie jak lokata, różni się jednak tym, że pieniądze znajdujące się na koncie możemy dowolnie wypłacać lub wpłacać. Wszystkie banki, które działają na naszym rynku, oferują możliwość założenia takiego konta, jednak są one różnie oprocentowane, dlatego zanim zdecydujemy się na otworzenie rachunku, warto rozeznać się w ofertach bankowych.

To, jakie konto i w jakim banku założymy, zależy wyłącznie od nas samych i od sumy, którą chcemy na to konto wpłacić. Poniżej przedstawiamy wady i zalety konta oszczędnościowego.


Zalety

Główną zaletą konta oszczędnościowego jest przede wszystkim zysk. Środki podlegają oprocentowaniu już od pierwszej wpłaty. Kolejnym plusem jest swobodny dostęp do gotówki – pieniądze możemy wypłacić w każdym momencie bez żadnych konsekwencji. Jeśli natomiast chcemy powiększyć kwotę znajdującą się na koncie, możemy to zrobić – zostanie ona również oprocentowana.


Wady

Tak jak wszystko, tak i konto oszczędnościowe ma swoje wady. Wspomniany jako zaleta, swobodny dostęp do gotówki jest także... jedną z największych wad. Jeżeli mamy problemy z oszczędzaniem, to konto oszczędnościowe, które daje możliwość dostępu do gotówki, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kolejną wadą jest oprocentowanie. Pomimo tego, że konta oszczędnościowe wielokrotnie porównuje się do lokat, to mają one o wiele niższe oprocentowanie, a dodatkowo może ono ulegać zmianie w trakcie prowadzenia konta. Dość poważną wadą są płatne transakcje – w większości kont tylko raz w miesiącu możemy bezpłatnie wypłacić pieniądze lub dokonać przelewu, kolejny raz jest już płatny i jest to wydatek od kilku do kilkunastu złotych.


Decyzja o założeniu konta oszczędnościowego nie jest prosta. Jeżeli mamy silną wolę i wiemy, że nie będziemy wypłacać pieniędzy z konta, może być ono dla nas opłacalne. Jeśli jednak nasza wola nie jest tak silna, lepiej zdecydować się na lokatę, która nie daje możliwości wypłacenia gotówki przed założonym terminem.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy