Jak przebiega badanie EKG?

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, życie w ciągłym stresie, nieodpowiednia dieta, palenie papierosów - to tylko nieliczne czynniki sprzyjające chorobom serca. Dlatego nawet zdrowa osoba powinna wykonywać badanie EKG.

Czym jest badanie EKG?

EKG, czyli elektrokardiogram, to podstawowe badanie w diagnostyce chorób serca. Badanie przedstawia zapis napięć elektrycznych, które powstają w mięśniu sercowym. Jest to jedno z podstawowych badań zlecanych przez lekarza w przypadku podejrzenia schorzeń kardiologicznych. Samo badanie jest bezbolesne, a jego wynik pacjent otrzymuje od razu po badaniu.

 

Wskazania do badania

Skierowanie na badanie zawsze jest poprzedzone dogłębnym wywiadem przeprowadzonym z pacjentem. Jeżeli pacjent uskarża się na:

  • bóle i pieczenie w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • omdlenia,
  • duszności,

to konieczna staje się dalsza diagnostyka. Badanie przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznego aparatu EKG. Można je wykonać w szpitalu, przychodni, w karetce, a nawet w domu chorego. Aparat do EKG to niewielkie urządzenie, które dokonuje oceny rytmu pracy mięśnia sercowego.

 

Jak przebiega badanie?

W zasadzie badanie EKG nie wymaga jakiegoś szczególnego wcześniejszego przygotowania. Nie zaleca się na godzinę przed badaniem picia kawy i palenia papierosów. Pacjent powinien zjeść lekki posiłek. W przeddzień badania lepiej zrezygnować z forsujących treningów i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Samo badanie jest bardzo krótkie, trwa zaledwie 5-10 minut. Może być wykonane w spoczynku lub podczas wysiłku (w formie próby wysiłkowej). Aparat EKG w trakcie badania pobiera impulsy z serca za pomocą podłączonych elektrod gruszkowych lub klamrowych.

Podczas badania pacjent powinien leżeć nieruchomo, mieć rozłączone nogi oraz ręce wzdłuż ciała. Do badania należy zdjąć ubranie od pasa w górę. Elektrody umieszcza się nie tylko na klatce piersiowej, ale również na nadgarstkach i w okolicach kostek, dlatego również do nich powinien być ułatwiony dostęp. Elektrody powinny mocno przylegać do ciała, w tym celu nakłada się na nie specjalny żel, który ma zmniejszyć opór elektryczny. Występują w kilku kolorach - żółtym na lewą górną kończynę, czerwonym na prawą górną kończynę, zielonym na lewą dolną kończynę oraz czarnym lub brązowym na prawą dolną kończynę. Na klatce piersiowej rozmieszcza się 6 elektrod - po prawej i lewej stronie w czwartym międzyżebrzu, w równej odległości między nimi, a także 3 elektrody po lewej stronie w piątym międzyżebrzu. Wynik badania otrzymuje się na papierze w formie obrazu graficznego.

 

Zalety badania

Niewątpliwą zaletą EKG jest krótki czas badania, łatwość w dostępie do urządzeń i specjalistów oraz niski koszt. Na podstawie kształtu linii i częstości załamków lekarz jest w stanie określić dalsze leczenie i zalecić odpowiednie leki, jeśli zajdzie taka potrzeba. W niektórych sytuacjach konieczne będzie jednak przeprowadzenie bardziej specjalistycznych badań. Badanie pozwala zdiagnozować między innymi wady wrodzone, wady zastawek, chorobę niedokrwienną serca oraz zawał.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy