Brak zęba: jak poradzić sobie ze wstydem?

Ubytki w uzębieniu często spowodowane są zaniedbaniami w higienie jamy ustnej oraz niemądrym lękiem przed wizytą u dentysty. Jeśli ubytek już się pojawi, najlepiej go uzupełnić, np. implantem.

Jakie są skutki braków w uzębieniu?

Brak zęba powoduje dwa rodzaje skutków: psychiczne oraz fizjologiczne:

  • ubytki kojarzą się z niskim statusem życia; wpływają negatywnie na poziom pewności siebie oraz zmniejszają atrakcyjność – nie tylko w oczach innych, ale przede wszystkim własnych; braki w uzębieniu są niejednokrotnie przyczyną dotkliwego wstydu, a niekiedy nawet unikania rozmów w cztery oczy i spotkań z ludźmi;
  • utrata jednego zęba powoduje powolne przemieszczanie się pozostałych; może pojawić się przerwa pomiędzy nimi, tzw. diastema; częstym problemem są także wady zgryzu i ubytki w kości, które powstają po wypadnięciu lub wyrwaniu zęba.

Aby pozbyć się uczucia wstydu i zniwelować fizjologiczne następstwa braków w uzębieniu, warto je uzupełnić. Implanty zębów w Warszawie cieszą się dużą popularnością wśród osób odwiedzających gabinety stomatologiczne. Kliniki zajmujące się implantologią znajdują się także w innych większych miastach. Nowoczesne systemy są połączone z kompleksową obsługą pacjenta. Komfort i dobre samopoczucie to bardzo ważne aspekty pobytu w tego typu placówce. Szansę na uzupełnienie uzębienia i poprawę komfortu życia mają także osoby ze znacznym zanikiem kości. W takim wypadku wszczepienie implantu jest połączone z podniesieniem dna zatoki i regeneracją kości.

 

Sposoby na zwiększenie samooceny przy brakach w uzębieniu - zmiana w wyglądzie

Kobieta, która ma braki w uzębieniu, może sobie pomóc, wykonując ciekawy makijaż. On odwróci uwagę od ubytków. Ekstrawagancko pomalowane powieki lub twarz wymodelowana za pomocą konturowania poprawia samoocenę. Mężczyźni, którzy nie mają pełnego uzębienia, powinni postawić na interesujące nakrycie głowy, krawat bądź muchę, które zwracają uwagę. To oczywiście rozwiązania tymczasowe, do których można się uciec do czasu rozwiązania problemu poprzez uzupełnienie brakujących zębów. Ubytki w uzębieniu można zakamuflować na kilka sposobów - każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Pierwszym krokiem w tym celu jest wizyta u dentysty.

 

Jak przełamać się do wizyty u dentysty?

Osoba, która boi się wizyty u dentysty, może poprosić kogoś znajomego, aby ją zapisał. Konkretna, ustalona godzina motywuje do wyjścia. Zazwyczaj nie lubimy odwoływać umówionych spotkań czy też nie przychodzić na nie. Warto wykorzystać ten nawyk, dzięki któremu łatwiej będzie trafić do gabinetu. Należy też poinformować stomatologa o własnym stosunku do leczenia zębów. Specjalista będzie krok po kroku mówił, co zamierza zrobić. Pacjent będzie czuł się przez to bezpieczniej, ponieważ dowie się, czego może się spodziewać. Lekarz na pewno zwróci baczną uwagę na zachowanie pacjenta i będzie go uspokajał. Dzięki temu pacjent wyzbędzie się niepotrzebnych obaw przed kolejną wizytą u dentysty.

 

Jak uzupełnić ubytek po zębie?

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, warto uzupełnić braki w uzębieniu. Istnieje na to kilka sposobów:

1) Implanty

Są to śruby wykonane z tytanu i wszczepiane w kość. Zastępują korzeń zęba. Na implant zakłada się koronę protetyczną. Implanty dają naturalny efekt i są bardzo trwałe (można je nosić do końca życia), nie zmieniają rysów twarzy. Przy ich zakładaniu nie trzeba szlifować zębów sąsiadujących z ubytkiem, nie mają też nieestetycznych, widocznych w jamie ustnej elementów, takich jak protezy lub mosty. Dzięki nim uśmiech staje się pełny i można się uśmiechać bez cienia wstydu.

 

2) Mosty protetyczne

Zakłada się je na zęby po bokach ubytku, szlifując ich powierzchnię i tworząc koronę protetyczną. Mosty są wykonane z cyrkonu lub porcelany i mocowane cementem. Są trwałe, ale należy je wymieniać, kiedy przestają spełniać swoją funkcję, np. kiedy zaczynają się wykruszać. Mosty nie tylko uzupełniają ubytki, ale też ujednolicają wygląd zębów, co sprawia, że pacjent ma lepsze samopoczucie.

 

3) Wkłady korzeniowo-koronowe

Są zrobione ze stopów złota, stali, metalu bądź włókien tlenku cyrkonu. Umieszcza się je w korzeniu zęba, następnie mocuje się na nich koronę wykonaną z kompozytu, cyrkonu lub porcelany. Oprócz uzupełnienia ubytku wzmacniają też korzeń zęba.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy