Jak oświetlić łazienkę?

Na co dzień nie dostrzegamy tego, jak istotne jest w naszej łazience odpowiednie oświetlenie. A tymczasem potrzebujemy go, by wykonać szereg czynności, takich jak zrobienie makijażu, golenie, zabiegi pielęgnacyjne itd. Jak więc oświetlić łazienkę, by była praktyczna i funkcjonalna?

Rola oświetlenia w łazience

Oświetlenie łazienki pełni dwie zasadnicze funkcje:

  • praktyczną, o której wspomnieliśmy we wstępie - prawidłowo dobrane oświetlenie łazienki pozwala nam na perfekcyjne nałożenie make-upu, ułożenie fryzury czy wykonanie idealnego manicure'u. Bez dobrze dobranego oświetlenia jest to niemożliwe;

  • estetyczną - odpowiednie oświetlenie pozwala na uzyskanie określonych zamierzeń aranżacyjnych, dodaje łazience charakteru i tworzy w niej nastrój.
     

Przygotowanie do wyboru oświetlenia

Zanim zdecydujecie się na zakup świetlówek do łazienki, podzielcie pomieszczenie na strefy - każda z nich ma swoją specyfikę i wymaga innych rozwiązań. Prosty podział obejmuje: oświetlenie sufitowe, oświetlenie lustra i oświetlenie prysznica. Zobaczmy, jakie zadania spełnia każde z nich.

 

Oświetlenie główne

Czyli oświetlenie sufitowe. Świetlówka zamontowana w lampie sufitowej powinna dawać jasne, dość silne światło o szerokim kącie padania. Mówiąc prosto: każdy z zakamarków łazienki powinien być dobrze oświetlony. W tym celu w lampie sufitowej warto zainstalować świetlówkę halogenową, która spełnia wszystkie powyższe warunki. Należy pamiętać o wyborze odpowiedniego klosza do niej - halogeny mocno się rozgrzewają i nie wolno instalować ich w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych.

 

Oświetlenie lustra

Oświetlenie lustra jest chyba najważniejszym elementem aranżacyjnym łazienki. Zwykle ma formę dwóch niewielkich lampek instalowanych po dwóch stronach lustra. Lampki te mogą być zarówno wiszące, jak i montowane do ściany.

Do oświetlenia lustra nie należy wybierać halogenów. Tu lepiej sprawdzą się żarówki LED o barwie światła zbliżonej do naturalnej - takie oświetlenie nie przekłamuje kolorów, którego skutkiem mogłyby być np. błędy w makijażu.

Oświetlenie lustra warto montować na wysokości wzroku, czyli ok. 170 cm. Tak zainstalowane lampki dobrze oświetlają twarz, niwelując cienie od oświetlenia sufitowego. Ma to znaczenie także ze względów bezpieczeństwa - świetlówki na takiej wysokości niełatwo zachlapać wodą. Idealnie sprawdzą się tutaj wodoszczelne taśmy LED - zapewniają doskonałej jakości światło i są całkowicie bezpieczne.

 

Oświetlenie kabiny prysznicowej

Nie musi być bardzo jasne i jaskrawe. Oświetlenie kabiny może być nieco bardziej nastrojowe i dyskretne.

Ważne, aby odizolować oświetlenie prysznica od wody. W kabinie czy w pokoju kąpielowym panuje bardzo wysoka wilgoć, która może dostać się do elementów elektrycznych i spowodować zwarcie instalacji. Do kabiny prysznicowej zalecamy więc zastosowanie wodoszczelnej taśmy LED (http://leddo.pl/tasmy-led-zasilacze/wodoszczelne-w-zelu-ip65.html).Szeroki wybór taśm LED o szczelności IP65 znajdziecie na tej stronie. Taśma taka pozwala na uzyskanie ciekawego efektu aranżacyjnego, jest stylowa i całkowicie bezpieczna.

 

Urządzając łazienkę i projektując jej oświetlenie, warto więc pamiętać nie tylko o względach estetycznych, ale także o własnym bezpieczeństwie.

Livemag.pl | Magazyn lifestylowy